15 İyun- Milli Qurtuluş Günü münasibətilə tədbir keçirilib
Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun rəhbərliyi və əməkdaşlarının iştirakı ilə 15 İyun- Milli Qurtuluş Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsinin və ərazi bütövlüyümüzün bərpası uğrunda gedən döyüşlərdə canlarından keçən şəhidlərimizin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə tədbiri açıq elan edən institutun direktoru Faiq Xudayev xalqımızın hər il 15 iyun tarixini Milli Qurtuluş Günü kimi böyük təmtəraqla qeyd etdiyini bildirib.
O, 1993-cü ilin may-iyun aylarında hakimiyyət böhranının son dərəcə kəskinləşməsi ilə ölkədə vətəndaş müharibəsinin baş verməsi və müstəqilliyin itirilməsi təhlükəsi yarandığı bir dövrdə Azərbaycan xalqının Heydər Əliyevin hakimiyyətə gətirilməsi tələbi ilə ayağa qalxdığını və 15 iyun - Milli Qurtuluş Gününün Azərbaycan tarixinin şanlı səhifəsinə qızıl hərflərlə yazıldığını qeyd edib. F. Xudayev diqqətə çatdırıb ki, Milli Qurtuluş Günü Azərbaycanın xaosdan, anarxiyadan, hərc-mərclikdən, özbaşınalıqdan, parçalanma təhlükəsindən qurtularaq sabitliyə, əmin-amanlığa, demokratiyaya qovuşmasının əsasının qoyulduğu gündür.
Tədbirdə çıxış edən İnstitutun istehsalat üzrə direktor müavini Qərib Novruzlu bildirib ki, Ulu Öndər hakimiyyətə gəlişi ilə Azərbaycan xalqını xaosdan, hərc-mərclikdən xilas edib, milli dövlətçiliyimiz qorunub saxlanılıb, Azərbaycan dövləti sürətlə dünya birliyinə inteqrasiya edərək beynəlxalq arenada öz sözünü deyən qüdrətli dövlətə çevrilib.O, qeyd edib ki, Heydər Əliyev siyasi kursunun varisi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər Azərbaycan ordusu tərəfindən 44 günlük müharibə nəticəsində erməni işğalı altında olan torpaqlarımız azad olunub.
Daha sonra tədbirdə çıxış edən institutun elmi işlər üzrə direktor müavini Sevinc Məmmədova, əməkdaşlardan Sevindik Dünyamalıyev, Rəhminə Zamanova  vurğulayıblar ki, SSRİ-nin süqutundan sonra müstəqilliyini bərpa etmiş respublikada baş verən hadisələrin fonunda 1993-cü il iyunun 15-də Heydər Əliyev Azərbaycan Ali Sovetinin sədri seçilib və böyük risklərə baxmayaraq, qurtuluş missiyasını cəsarətlə öz üzərinə götürüb.
Ümummilli Lider problemlərin həlli üçün bütün səylərini ölkədə vətəndaş həmrəyliyinin, sabitliyin təmin olunmasına yönəldərək iqtisadi inkişafın təməllərini qoyub.

Состоялось мероприятие по случаю 15 июня – Дня национального спасения
Состоялось мероприятие по случаю 15 июня – Дня национального спасения с участием руководства и сотрудников НИИ сельского хозяйства.
Объявляя мероприятие минутой молчания в память общенационального лидера Гейдара Алиева и шехидов, павших в боях за восстановление нашей территориальной целостности, директор института Фаиг Худаев отметил, что наш народ отмечает 15 июня как День национального Спасения.
Он отметил, что в мае-июне 1993 года, когда нарастал правительственный кризис и стране угрожала гражданская война и потеря независимости, азербайджанский народ потребовал возвращения Гейдара Алиева к власти. Фаиг Худаев отметил, что День национального спасения – это день, когда Азербайджан освободился от хаоса, анархии,  произвола и угрозы распада и заложил основы стабильности, мира и демократии.
Выступивший на мероприятии заместитель директора по производству института Гариб Новрузлу сказал, что когда Великий Лидер пришел к власти, он спас азербайджанский народ от хаоса, наша национальная государственность была сохранена, Азербайджанское государство интегрировалось в мировое сообщество и стала могущественным государством на международной арене. В результате 44-дневной войны наши земли, находящиеся под армянской оккупацией, были освобождены победоносной азербайджанской армией под руководством продолжателя политического курса Гейдара Алиева, Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева.
Заместитель директора института по научной работе Севиндж Мамедова, а также сотрудники института Севиндик Дуньямалиев и Рахмина Заманова подчеркнули, что 15 июня 1993 года Гейдар Алиев был избран председателем Верховного Совета Азербайджана и несмотря на большие риски, смело взял на себя миссию спасения.
Общенациональный лидер заложил основы экономического развития, сосредоточив все свои усилия на обеспечении гражданской солидарности и стабильности в стране.