Aqronomluq üzrə təlimlərə start verilib
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin dəstəyi və Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə 10-13.03.2020 tarixlərində keciriləcək aqronomluq üzrə təlimlərə start verilib. Təlimlərin kecirilməsində əsas məqsəd pestisid, gübrə və bioloji qidalandırıcıların tətbiqi ilə məşğul olan təlimçilərin bacarıqlarının daha da yüksəldilməsi, bu sahədə əldə olunmuş ən son yenilikərin onların vasitəsi ilə fermerlərə çatdırılmasıdır.
Açılış mərasimində çıxış edən Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfiri James Şarp bildirib ki, dünya ölkələrinin qlobal qida çatışmazlığı ilə üzləşdiyi bir vaxtda ekoloji kənd təsərrüfatı məhullarının istehsalı son dərəcəcə əhəmiyyətlidir. Səfir qeyd edib ki, insan sağlamlığına verilən dəyər ilk növbədə istehsalın düzgün təşkilindən başlayır: “Aqrar iqtisadiyyat hər bir ölkənin inkişafının davamlılığının təmin edilməsi üçün son dərəcə vacib istiqamətdir. Son illər Azərbaycanda həyata keçirilən aqrar islahatları miqyasına görə yüksək qiymətləndiririk, bu islahatlar fonunda ekoloji qaydaların qorunması, istehsalda aqronomluq tələblərinə əməl edilməsi zəruridir”.
Tədbirdə çıxış edən Kənd Təsərrüfatı nazirinin müavini İlhamə Qədimova bildirib ki, son illər ölkədə aqrar sektora dövlət tərəfindən dəstək tədbirləri genişləndirilir. Bununla yanaşı, kadrların bilik səviyyəsinin artırılması, bu sahəyə innovasiyaların gətirilməsi xüsusi diqqət mərkəzində saxlanılır: “Ölkədə ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması, məşğulluq və ixracın artırılması hazırda prioritet istiqamətlərdəndir. Azərbaycan məhsuldarlığın yüksəldilməsi üçün dəqiq əkinçiliyə keçid mərhələsəndədir. Fermerlərin yeni innovativ üsulları öyrənməsi və  tətbiq etməsi olduqca vacib məsələlərdəndir. Onların bilik və bacarıqlarının artırılması üçün kadr bazasının gücləndirilməsi daim diqqətdədir. Ümid edirik ki, bu  təlimlərə cəlb olunmuş mütəxəssislər təlimlər zamanı əldə etdikləri bilikləri regionlarda yaşayıb fəaliyyət göstərən fermerlərə uğurla çatdıracaqlar”.
Təlimlərə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin tabeli qurumlarının ixtisaslı mütəxəssisləri, elmi-tədqiqat institutlarının əməkdaşları, eləcə də məsləhət-informasiya xidməti göstərən təşkilatların nümayəndələri cəlb olunub. Əkinçilk ET İnstitutunun direktoru  Faiq Xudayev və institutun digər əməkdaşları təlimlərə qatılıblar. Təlimdən sonra iştirakçılar Britaniyanın Azərbaycandakı səfiri James Sharpın iqamətgahında təşkil olunmuş ziyafətə dəvət olunublar. Təlimər üç gün Bakıda, bir gün isə Gəncə şəhərində keçiriləcək və çoxsaylı mütəxəssisləri əhatə edəcək.

Дан старт тренингам по агрономии
Дан старт тренингам по агрономии, который будет проводиться с 10 по 13 марта 2020 года при поддержке Министерства сельского хозяйства и Посольства Великобритании в Азербайджане. Основной целью тренинга является повышение квалификации тренеров, занимающихся применением  пестицидов, удобрений и биологических питательных веществ, а также предоставление фермерам последних инноваций в этой области. Выступая на церемонии открытия, посол Великобритании в Азербайджане Джеймс Шарп сказал, что, мир на сегодняшний день сталкивается с глобальным дефицитом продовольствия, поэтому производство экологически чистой сельскохозяйственной продукции чрезвычайно важно. Посол отметил, что ценность, придаваемая здоровью человека, начинается с правильной организации производства: «Аграрная экономика является очень важным направлением для устойчивого развития каждой страны. Мы высоко ценим масштаб аграрных реформ, проведенных в Азербайджане в последние годы, на фоне этих реформ, важна также защита экологических норм и соблюдения агрономических требований производства».
Выступая на мероприятии, заместитель министра сельского хозяйства Ильхама Гадимова сказала, что в последние годы расширяется государственная поддержка в аграрном секторе. В то же время повышение квалификации персонала и внедрение инноваций в этой области находятся в центре внимания: «Обеспечение продовольственной безопасности, повышение занятости и экспорта являются ключевыми приоритетами в стране. Азербайджан находится на этапе перехода к точному земледелию для повышения производительности. Изучение и применение новых инновационных методов является очень важным вопросом для фермеров. Укрепление кадровой базы для повышения знаний и навыков фермеров всегда в центре внимания. Мы надеемся, что специалисты, участвующие в этих тренингах, успешно передадут знания, полученные в ходе тренинга, фермерам, живущим и работающим в регионах».
В тренинги были привлечены квалифицированные специалисты учреждений  при Министерстве сельского хозяйства, сотрудники научно-исследовательских институтов, а также представители консультационно-информационных служб организаций. Директор института земледелия Фаиг Худаев и другие сотрудники института приняли участие в тренинге. После тренинга участники были приглашены на прием в резиденцию посла Великобритании Джеймса Шарпа. Тренинг, который охватит большое количество специалистов, в течение трех дней будет проходить в Баку и день в Гяндже.