Macarıstan Kənd Təsərrüfatı və Həyat Elmləri Universitetinin bir qrup nümayəndəsi Əkinçilik ET İnstitutunda olublar
Macarıstan Kənd Təsərrüfatı və Həyat Elmləri Universitetinin bir qrup nümayəndəsi tanışlıq və gələcəkdə elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılması məqsədilə Əkinçilik ET İnstitutunda olublar. Görüşdə institutun direktoru Faiq Xudayev, direktor müavinləri, laboratoriya və şöbə müdirləri iştirak ediblər.
Görüş zamanı institutun tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, mandatına daxil olan bitkilər, aparılan elmi-tədqiqat işləri, tədqiqat prioritetləri və hədəflərdən söz açan  institutun direktoru diqqətə çatdırıb ki, qarşılıqlı əməkdaşlığı inkişaf etdirmək üçün institut böyük elmi potensiala malikdir.
Macarıstan Kənd Təsərrüfatı və Həyat Elmləri Universitetinin Kənd Təsərrüfatı Elmi-Tədqiqat Stansiyasının rəhbəri, aparıcı mütəxəssis, PhD Melinda TAR öz növbəsində universitetin tarixi haqqında məlumat verib. O, bildirilib ki, universitet 2000-ci ildə bir neçə kiçik institutun birləşməsindən sonra yaranıb. Macarıstanın paytaxtı Budapeşt şəhərindən təxminən 30 km məsafədə yerləşən texnoloji universitetdir. Universitetdə kənd təsərrüfatı və ətraf mühit elmləri də daxil olmaqla səkkiz fakültə vardır. Burada təxminən 15000 tələbə təhsil alır.
Görüşdə kənd təsərrüfatı sahəsində institutlar arasında əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi perspektivləri müzakirə olunub. Müzakirələrdə aqrar təhsil, aqrar tədqiqatlar və digər istiqamətlər üzrə texnologiya mübadiləsi barədə əməkdaşlıq məsələlərinə də toxunulub. Sonra ilk görüşün nəticələrini yüksək dəyərləndirən tərəflər əməkdaşlığa dair iş birliyinin qurulması barədə ilkin razılaşma əldə ediblər.
Daha sonra görüş iştirakçıları laboratoriyalara, genbanka, elmi muzey və kitabxanaya baxış keçiriblər, instutut tərəfindən yaradılan sortlar haqında məlumatları özündə əks etdirən nəşrlərlə tanış olublar.
Hər iki tərəf görüşün nəticələrindən məmnunluq duyduqlarını bildiriblər. Sonda xatirə şəkili çəkilib.

A group of representatives from the Hungarian University of Agriculture and Life Sciences visited the Agricultural Research Institute
A group of representatives from the Hungarian University of Agriculture and Life Sciences visited the Research Institute of Crop Husbandry to get acquainted and establish future scientific cooperation. The meeting was attended by the director of the institute Faig Khudayev, deputy directors, heads of laboratories and departments.
During the meeting, the director of the institute spoke about the history of the institute, its activities, plants included in its mandate, research work, research priorities and goals, noting that the institute has great scientific potential to develop cooperation.
Melinda TAR, PhD, head of the Agricultural Research Station of the Hungarian University of Agriculture and Life Sciences, in turn, spoke about the history of the university. He said the university was established in 2000 after the merger of several small institutes. It is a technological university located about 30 km from Budapest, the capital of Hungary. The university has eight faculties, including agricultural and environmental sciences. About 15,000 students study here.
Prospects for further development of cooperation between the institutions in the field of agriculture were discussed at the meeting. The discussions also touched upon cooperation in agricultural education, agricultural research and technology exchange in other areas. Afterwards, the parties praised the results of the first meeting and reached a preliminary agreement on establishing cooperation.