İnnovasiya festivalının növbəti təqdimatı keçirilib
Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən İnnovasiya festivalının növbəti təqdimatı Lənkəran şəhərində keçirilib.
Festivalda yem konteyneri, aqrodron, press bağlayan, çəltik əkən və çəltik biçən qurğuların, raps, maralfalfa, kinoa, amarant yem bitkilərinin, yerli və xarici çəltik sortlarının, yemlik paxla və soya nümunələrinin, feremonlu tələlərin və soxulcan gübrəsinin təqdimatı keçirilib.
Festivalda “Aqroservis” ASC tərəfindən də aqrar sahədə istifadə olunan müasir innovativ texnikalar - 4 cərgəli KUBOTA SPV-48C çəltik ştili əkən, Runyuan 4/GK DELTA 100 çəltikbiçən, Paksan Superyunus ot, küləş presləyən avadanlıqlar nümayiş olunub. Səhmdar Cəmiyyətin əməkdaşları tərəfindən sərgi iştirakçılarına bu texnikalar haqqında ətraflı məlumat verilib.
Festival zamanı iştirakçılara nümayişi keçirilən yem bitkilərinin tərkibi, protein-qidalılıq dəyəri, həmçinin kənd təsərrüfatı əhəmiyyətli innovativ avadanlıqların səmərəliliyi barədə geniş  məlumatlar təqdim edilib. Heyvanların qida rasionuna bu cür yem bitkilərinin daxil edilməsi yüksək məhsuldarlığa, həm də heyvanların sağlamlığına  təsir göstərməklə yanaşı fermerlər tərəfindən çəkilən maya dəyərinin aşağı düşməsinə səbəb olacağı bildirilib. Həmçinin bu yem bitkilərinin respublikamızda əkininin aparılması və yetişdirilməsinin heyvandarlıqda yem bazasının təminatına töhfə verə biləcəyi bildirilib.
Tədbirdə Əkinçilik ET İnstitutunu "Yemlərin texnologiyası və zootexniki qiymətləndirilməsi laboratoriyasının müdiri Sevil Abbasquliyeva  təmsil edib.
Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə son 2 ay ərzində Abşeron, Gəncə, Füzuli, Şəki şəhər  və rayonlarında silsilə tədbirlər həyata keçirilib. Sözügedən tədbirlər zamanı kənd təsərrüfatı məhsul istehsalçılarına alternativ yem bitkiləri, mobil yaşıl yem istehsalı konteyneri, bitki zərərvericilərinə qarşı yeni bioloji mübarizə vasitələri, biogübrə-kompostun torpağın münbitliyinin artırılmasındakı üstünlükləri, aqrorobotlar və dərman çiləyici dron kimi bir sıra innovativ avadanlıqların əyani şəkildə nümayişi keçirilib. Qeyd edək ki, Mərkəz tərəfindən ölkəmizin müxtəlif bölgələrində mərhələli şəkildə həyata keçirilən bu festivallarda ümumilikdə 500 nəfərdən artıq fermer iştirak edib. Aqrar innovasiyaların təbliği və təşviqi məqsədilə keçirilən bu kimi festivallara kənd təsərrüfatı məhsul istehsalçılarının yüksək maraq göstərməsi səbəbi ilə bu tipli tədbirlərin növbəti ildə də keçirilməsi planlaşdırılır.

Состоялась очередная презентация фестиваля инноваций
Очередная презентация Фестиваля инноваций, организованного Центром аграрных инноваций, прошла в Ленкорани.
На фестивале были представлены кормовые контейнеры, агродроны, пресс-закрывающие устройства, посевные и рисовые комбайны, рапс, маральфальфа, киноа, кормовые растения амаранта, местные и зарубежные сорта риса, кормовые бобы и соя, феромоновые ловушки и удобрения для червей.
На фестивале также были продемонстрированы современные инновационные технологии, применяемые ОАО «Агросервис» в аграрном секторе - 4-рядная сеялка рисовая KUBOTA SPV-48C, рисовый комбайн Runyuan 4 / GK DELTA 100, оборудование для прессования соломы и сена Paksan Superyunus. Сотрудники акционерного общества ознакомили участников выставки с этой техникой.
В ходе фестиваля участникам была предоставлена ​​обширная информация о составе кормовых растений, протеине и пищевой ценности, а также об эффективности инновационной техники сельскохозяйственного значения. Было заявлено, что включение таких кормовых культур в рацион животных не только повлияет на высокую продуктивность, но и на здоровье животных, а также снизит затраты фермеров. Также было отмечено, что посадка и выращивание этих кормовых культур в стране может способствовать обеспечению кормовой базы животноводства.
Севиль Аббасгулиева, заведующая лабораторией технологии кормов и зоотехнической оценки, представляла НИИ сельского хозяйства на мероприятии.
За последние два месяца Центр аграрных инноваций организовал серию мероприятий в Апшероне, Гяндже, Физули и Шеки. В ходе мероприятия сельхозпроизводителям был продемонстрирован ряд инновационного оборудования, в том числе альтернативные кормовые культуры, мобильный контейнер для производства зеленых кормов, новые биологические пестициды, преимущества биоудобрений-компостов для повышения плодородия почвы, агророботы и дроны-распылители. Стоит отметить, что в фестивалях приняли участие более 500 фермеров, которые Центр постепенно проводит в разных регионах страны. В связи с большим интересом сельхозпроизводителей к подобным фестивалям, проводимым для продвижения и поощрения аграрных инноваций, в следующем году планируется провести аналогичные мероприятия.