Türkiyədə “Əkinçilik Strukturları və Suvarma” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
Türkiyənin Diyarbəkir şəhərində “Əkinçilik strukturları və suvarma” mövzusunda beynəlxalq konfrans və seminar keçirilib. Tədbir ümumilikdə aqrar, bitkiçilik və suvarmanın kritik tərəflərini geniş şəkildə əhatə edib. Konfrans və seminar dünyanın digər ölkələri ilə, xüsusilə suvarma, iqlim dəyişikliyi, quraqlıq və su idarəçiliyi, ölkələrin, regionların və aidiyyəti qurumların beynəlxalq əlaqələrinin inkişafına dair məlumatları əks etdirib.
Tədbirdə 26 müxtəlif ölkədən 63-dən, Türkiyədən isə 244-dən çox nümayəndə iştirak edib.
İştirakçılar ekspertlər, tədqiqatçılar, müəllimlər, tələbələr, qeyri-hökumət təşkilatları və özəl sektor nümayəndələrindən ibarət olub.
5 gün davam edən konfrans və seminarda elmi məruzələr və posterlər nümayiş olunub, Böyük Tarla Festivalı, Mardin və Şanlıurfa vilayətlərinə səyahət təşkil olunub.
Konfransda Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun “Bitki fiziologiyası” şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Təmraz Təmrazov iştirak edib. Onun məqaləsinə konfransın elmi-təşkilat komitəsinin üzvləri tərəfindən müsbət rəy verilib. Təqdim edilən məqalə yüksək səviyyədə dəyərləndirilərək konfransın əsas bölməsində yer alıb. T.Təmrazov Beynəlxalq Konfransda “Study Of The Main Morphophysiological Indicators of Drought-Resistant, High-Yielding Wheat Genotypes (Quraqlığa davamlı, yüksək məhsuldar buğda genotiplərinin əsas morfofizioloji göstəricilərinin tədqiqi)” mövzusunda çıxış edib.

An international conference on "Agricultural Structures and Irrigation" was held in Turkey
The event covered a wide range of critical aspects of agriculture, crop production and irrigation in general. The conference and seminar provided information on the development of international relations with other countries, in particular, irrigation, climate change, drought and water management, countries, regions and relevant agencies.
The event was attended by more than 63 delegates from 26 different countries and more than 244 from Turkey.
Participants included experts, researchers, teachers, students, NGOs and the private sector.
The 5-day conference and seminar featured scientific reports and posters, a Grand Field Festival, and a trip to Mardin and Sanliurfa provinces.
The conference was attended by Tamraz Tamrazov, a leading researcher at the Department of Plant Physiology of the Research Institute of Crop Husbandry, Doctor of Philosophy in Biology, Associate Professor. His article was positively evaluated by the members of the scientific-organizing committee of the conference. The presented article was highly evaluated and included in the main part of the conference. Tamrazov spoke at the International Conference on "Study Of The Main Morphophysiological Indicators of Drought-Resistant, High-Yielding Wheat Genotypes".