Xocalı soyqırımına həsr olunmuş tədbir keçirilib
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunda Xocalı soyqırımına həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə Xocalı soyqırımında, o cümlədən Vətən uğrunda şəhid olan həmvətənlərimizin və qəhrəman oğullarımızın əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə institutunun direktoru Faiq Xudayev çıxış edərək bildirib ki, XX əsrin ən dəhşətli faciələrindən biri, bəşəriyyətə və insanlığa qarşı törədilmiş ağır cinayət olan Xocalı soyqırımından 31 il ötür.
F. Xudayev  erməni millətçilərinin keçmiş SSRİ-nin 366-cı motoatıcı alayının köməyi ilə 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalıda törətdikləri qırğının acı nəticələrindən danışıb.
O, bildirib ki, ermənilərin Xocalıda törətdikləri bu qətliam, amansızlıq və vəhşilik təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün bəşəriyyətə qarşı yönəlmiş ən dəhşətli vandalizm aktıdır.
Tədbirdə çıxış edən institut əməkdaşları tərəfindən diqqətə çatdırılıb ki, Хоcalı soyqırımı özünün siyasi-hüquqi qiymətini yalnız Ümummilli Lider Heydər Əliyev hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra alıb və bundan sonra Azərbaycan reallıqlarının beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması üzrə məqsədyönlü tədbirlər görülməyə başlanılıb. Bu gün dünya ictimaiyyətinin Xocalı həqiqətləri barədə məlumatlandırılması istiqamətində işlər davam etdirilir.
Tədbirdə institutun əməkdaşları Xocalı faciəsi ilə bağlı ürək sözlərini bildiriblər. Xocalı faciəsi haqqında video çarx nümayiş olunub.

Состоялось мероприятие, посвященное Ходжалинскому геноциду
В Научно-исследовательском институте земледелия Министерства сельского хозяйства состоялось мероприятие, посвященное Ходжалинскому геноциду. На мероприятии минутой молчания почтили память, павших в Ходжалинском геноциде.
На мероприятии выступил директор института Фаиг Худаев, который отметил, что прошел 31 год со дня Ходжалинского геноцида, одной из самых страшных трагедий ХХ века, чудовищного преступления, совершенного против человечности и человечества.
Ф.Худаев рассказал о горьких последствиях резни, учиненной армянскими националистами с помощью 366-го мотострелкового полка бывшего СССР в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года в Ходжалы.
Он сказал, что эта резня, жестокость и зверство, совершенные армянами в Ходжалы, являются самым страшным актом вандализма, направленным не только против азербайджанского народа, но и против всего человечества.
Выступившие на мероприятии сотрудники института отметили, что свое политико-правовое значение Ходжалинский геноцид обрел только после возвращения к власти общенационального лидера Гейдара Алиева, после чего были предприняты целенаправленные меры по доведению реалий Азербайджана до международного сообщества. Сегодня предпринимаются усилия по информированию мировой общественности о фактах Ходжалы.
На мероприятии сотрудники института высказали свои сердечные слова о Ходжалинской трагедии. Был показан видеоролик о Ходжалинской трагедии.