Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunda təlim keçirilıb
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Kənd təsərrüfatı bitkilərinin toxumluq əkinlərində aprobasiyaya hazırlıq, toxumların kondisiyaya çatdırılması və sertifikatlaşdırılması” mövzusunda təlim keçirilıb.
Təlimi giriş sözü ilə Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru Faiq Xudayev açıb. O vaçib məsələlərə toxunub, təlim mövzusunun aktuallığından bəhs edib.
Sonra institutun istehsalat üzrə direktor müavini Qərib Novruzlu mövzu üzrə çıxış edib. O, təqdimat əsasında dənli taxıl və dənli-paxlalı bitkilərinin ilkin toxumçuluğu, toxum və (ilkin) toxumçuluq, toxumun keyfiyyəti, toxumun kateqoriyaları və sort, elit toxum istehsalının təşkili, dənli (qarğıdalıdan başqa), dənli paxlalı və yarmalıq bitki toxumlarının səpin keyfiyyətləri, sortdəyişmə və sorttəzələmə, aprobasiya aparılmasına dair ümumi qaydalar, aprobasiya nə deməkdir və digər məsələlər haqqında ətraflı məlumat verib.

Training was held at the Research Institute of Crop Husbandry
With the organization of the Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture, a training was held on "Preparation for approval of agricultural plants in seed crops, conditioning and certification of seeds".
Faig Khudayev, director of the Agricultural Research Institute of Crop Husbandry, opened the training with an introductory speech. He touched on important issues and talked about the relevance of the training topic.
Then Garib Novruzlu, deputy director of the institute for production, spoke on the topic. On the basis of the presentation, primary seed production of cereals and cereal-legumes, seeds and (primary) seed production, seed quality, seed categories and varieties, organization of elite seed production, sowing qualities of cereal (except corn), cereal leguminous and leguminous plant seeds, varietal change and gave detailed information about grading, general rules for approval, what approval means and other issues.