Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun kollektivinə ağır itki üz verib!
Azərbaycanın kənd təsərrüfatına və aqrar elminə öz töhfəsini vermiş aqrokimyaçı alim, Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun “Torpaq və bitki analizləri” laboratoriyasının müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hacıməmmədov İmralı Mahmud oğlu dünyasını dəyişib. Hacıməmmədov İmralı Mahmud oğlu 1939-cu ildə Qazax rayonunun  Aslanbəyli kəndində kolxozçu ailəsində anadan olub. 1948-ci ildə Aslanbəyli kənd orta məktəbinə daxil olub, 1958-ci ildə həmin məktəbi əla qiymətlərlə başa vurub. 1962-ci ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun “Aqrokimya və Torpaqşünaslıq” fakultəsinə daxil olub və 1967-ci ildə həmin institutu bitirib. 1969-cu ildə əyani aspiranturaya daxil olaraq professor R.Q.Hüseynovun  rəhbərliyi altında “Qarabağ düzündə qatı və mürəkkəb gübrələrin payızlıq buğda bitkisinin azot mübadiləsinə və məhsuldarlığına təsiri” mövzusu üzrə dissertasiya işini müdafiə edərək 1972-ci ildə kənd təsərrüfatı elmləri namizədi elmi dərəcəsi almaq üçün Müdafiə Şurasına təqdim edib. 1972-ci ildən etibarən Elmi-Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunda elmi işçi, böyük elmi işçi, aparıcı elmi işçi və 2009-cu ildən “Torpaq və bitki analizləri” laboratoriyasının müdiri vəzifəsində çalışıb. 81 məqalənin, 2 plakatın, 3 tövsiyənin, 4 kitabın, 1 analiz metodikasının müəllifi, 1 noxud və 1 qarğıdalı sortlarının müəlliflərindən biridir. 2001-2005-ci illərdə Dünya Bankının Azərbaycanda həyata keçirdiyi “Kənd Təsərrüfatının İnkişafı və Kreditləşməsi” layihəsi çərçivəsində icra edilən “Müsabiqəli Qrant Proqramı” nda iştirak edərək 2 layihənin yerinə yetirilməsinə rəhbərlik edib. Bu gün müəllifi olduğu “Torpağın əsas qida maddələrinin asan mənimsənilən formaları ilə təmin olunmasından asılı olaraq gübrə normalarının hesablanmasına dair tövsiyələr” və “Torpaq, bitki və gübrələrin aqrokimyəvi analiz üsulları” adlı elmi nəşrləri bir sıra Elmi-Tədqiqat İnstitutlarında, həmçinin universitetlərdə tədris olunur. Əkinçilik ET İnstitutunun “Torpaq və bitki analizləri” laboratoriyasında Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində əkin sahələrindən götürülmüş torpaq nümunələrinin şörakətlilik dərəcəsinin, münbitliyinin və qida maddələrinin öyrənilməsində İ.Hacıməmmədovun misilsiz əməyi vardır. Göstərdiyi elmi xidmətlərə görə İ.Hacıməmmədov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 30.10.2018 tarixli Sərəncamı ilə Kənd təsərrüfatının inkişafında xidmətlərinə və dövlət qulluğunda səmərəli fəaliyyətinə görə “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilib.
Tanınmış aqrokimyaçı alim Hacıməmmədov İmralı Mahmud oğlunun əziz  xatirəsi qəlbimizdə hər zaman yaşayacaqdır! Allah rəhmət eləsin!

Коллектив НИИ земледелия понес тяжелую утрату!
Умер ученый-агрохимик, внесший свой вклад в развитие сельского хозяйства и аграрной науки Азербайджана, заведующий лабораторией «Анализ почв и растений» НИИ земледелия, доктор философии аграрных наук, доцент Гаджрамамедов Имрали Махмуд оглы. Гаджимамедов Имрали Махмуд оглу родился в 1939 году в селе Асланбейли Газахского района в семье колхозника. В 1948 году он поступил в среднюю школу села Асланбейли, а в 1958 году окончил эту школу с отличием. В 1962 году он поступил на факультет «Агрохимия и почвоведение» Азербайджанского сельскохозяйственного института и в 1967 году окончил его. В 1969 году поступил в очную аспирантуру и защитил диссертацию на тему «Влияние твердых и сложных удобрений на азотный обмен и урожайность озимой пшеницы на Карабахской равнине» под руководством профессора Р.Г. Гусейнова. С 1972 года работал научным сотрудником, старшим научным сотрудником, ведущим научным сотрудником НИИ земледелия, а с 2009 года руководил лабораторией «Анализ почв и растений». Он является автором 81 статьи, 2 плакатов, 3 рекомендаций, 4 книг, 1 методики анализа, 1 сорта гороха и 1 сорта кукурузы. В 2001-2005 годах он участвовал в «Программе конкурсных грантов», реализуемой в рамках проекта «Развитие сельского хозяйства и кредитование», реализуемого Всемирным банком в Азербайджане, и руководил реализацией 2 проектов. Сегодня его научные публикации «Рекомендации по расчету норм удобрений в зависимости от обеспеченности почвы легкоусвояемыми формами основных элементов питания» и «Методы агрохимического анализа почвы, растений и удобрений» преподаются в ряде научно-исследовательских институтов и университетов. Беспрецедентный вклад И.Гаджимамедова в изучение степени плодородия, плодородия и питательных веществ образцов почвы, взятых с пахотных земель в различных регионах Азербайджана в лаборатории «Анализ почв и растений» Института земледелия. Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 30.10.2018 за научные заслуги И.Гаджимамедов награжден медалью «Терегги» за заслуги в развитии сельского хозяйства и эффективную работу на государственной службе.
Дорогая память об известном агрохимике Гаджимамедове Имрали Махмуд оглу навсегда останется в наших сердцах! Покойся с миром!