Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun kollektivinə ağır itki üz verib
İnstitutun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasının əməkdaşı olmuş, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının “Əməkdar kənd təsərrüfatı işcisi” fəxri ada layiq görülüb, seleksiyaçı-toxumçu alim, əsl elm fədaisi, aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Baba Mirzalı oğlu Əhmədov 86 yaşında dünyasını dəyişib.
B.M.Əhmədov uzun illər Qobustan BTS-da “Seleksiya” şöbəsinə rəhbərlik edib, arpa və buğdanın seleksiyası üzrə tədqiqat işlərini layiqincə yerinə yetirib. Hər il institut tərəfindən alınmış hibrid nəsilərin təmin olunmamış dəmyə şəraitində sınaqlarının aparılması, yerli şəraitə adaptasiya olunan perspektiv xətlərin seçilməsi və müxtəlif stess amillərinə davamlı, yüksək məhsuldar, keyfiyyətli buğda və arpa sortlarının yaradılmasında yorulmaz fəaliyyət göstərməklə yanaşı, gənc nəslə öz fədakar əməyi ilə örnək olub. 50 ildən artıq olan elmi fəaliyyəti dövründə əhatəli tədqiqat işləri aparıb, mühüm elmi nəticələr əldə edib. İki arpa “Dəyanətli” və “Qüdrətli-48”, bir buğda “Baba 75” sortlarının müəllifidir. Müəllifi olduğu arpa sortları rayonlaşdırılaraq Respublikada geniş əkin sahələrinə malikdir.
Bitkiçilik, seleksiya və toxumçuluğa dair 22 elmi məqalələrin müəllifidir. Dənli, dənli-paxlalı və digər kənd təsərrüfatı bitkilərinin seleksiyası, toxumçuluğunun inkişaf etdirilməsi sahəsində elmi-tədqiqat işləri aparıb. Elmi müəssisələrin nəzəri elmi-tədqiqat işlərinin istehsalata tətbiq edilməsində, yerli və introduksiya olunmuş rüşeym plazmasının seçilməsi və hibridləşməsi yolu ilə yüksək məhsuldar və keyfiyyətli, ekoloji cəhətdən uyğunlaşa bilən yeni bitki sortlarının yaradılmasında, torpaq-iqlim şəraitinin müxtəlifliyinə zəif reaksiya göstərən daha plastik sortların müəyyənləşdirilməsi üçün eyniləşdirilmiş ekoloji sort sınaqların keçirilməsin əhəmiyyətli dərəcədə rolu olub.
Yaz əkinlərinin aparılmasının və nəticədə qənaətbəxş məhsulun əldə olunmasının mümkünlüyünü nəzərə alıb, buğda genotiplərinin "həyat tərzinin" öyrənilməsi, buğda genomunun rekonstruksiyasında növlərarası hibridləşmədən geniş istifadənin təmin edilməsi, buğdalarda növ müxtəlifliyinin botaniki təsnifatını təyin edən əlamətlərin genetik cəhətdən təhlili, hər bir növmüxtəlifliyi daxilində mümkün olan genotiplərin aşkar edilməsi və s. elmi-tədqiqat işlərində fəal iştirak edib. Zəngin təcrübə və biliyi ilə yeni elmi kadrların yetişməsində müstəsna xidmətləri olub.
B.M.Əhmədov öz fədakar əməyi, həssas, qayğıkeş yoldaşlığı və prinsipial vətəndaşlıq mövqeyi ilə kollektivin hörmətini qazanıb. Gözəl insan, istedadlı və tanınmış alim, aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Baba Mirzalı oğlu Əhmədovun əziz xatirəsi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun kollektivinin qəlbində daim yaşayacaq!

Коллектив НИИЗ понес тяжелую утрату
Баба Мирзали оглы Ахмедов, являвшийся сотрудником Гобустанской зональной опытной станции института, которому приказом Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева присвоено почетное звание «Заслуженный деятель сельского хозяйства», селекционер-семеновод, учёный, истинный подвижник науки, доктор философии сельскохозяйственных наук, умер в возрасте 86 лет. Изменился.
Б.М.Ахмедов на протяжении многих лет возглавлял отдел «Селекции» Гобустанского ЗОС и в должном порядке выполнял научно-исследовательскую работу по селекции ячменя и пшеницы. Помимо проведения неустанной работы по испытанию приобретенных институтом гибридных сортов в условиях богары, подбору перспективных линий, адаптированных к местным условиям, созданию высокоурожайных, качественных сортов пшеницы и ячменя, устойчивых к различным стрессовым факторам, молодое поколение подавало пример своим самоотверженным трудом. За свою более чем 50-летнюю научную деятельность он провел обширные исследования и добился важных научных результатов. Он является автором двух сортов ячменя «Даянатли» и «Гудратли-48», а также одного сорта пшеницы «Баба 75». Сорта ячменя, автором которых он является, районированы и имеют большие посевные площади в республике.
Он автор 22 научных статей по селекции растений, селекции и семеноводству. Проводил научно-исследовательские работы в области селекции зерновых, зернобобовых и других сельскохозяйственных растений, развития семеноводства. В применении теоретических научно-исследовательских работ научных учреждений в производстве, в создании высокоурожайных и качественных, экологически безопасных новых сортов растений путем селекции и гибридизации местной и интродуцированной гермоплазмы, выявленной для выявления более пластичных сортов, которые демонстрируют слабую реакцию на разнообразие почвенных и климатических условий. Значительную роль сыграло тестирование сортов окружающей среды.
Учитывая возможность проведения яровых посевов и получения в результате удовлетворительного урожая, активно участвовал в научно-исследовательских работах как изучение «образа жизни» генотипов пшеницы, обеспечение широкого использования межвидовой гибридизации в реконструкции генома пшеницы, генетического анализа признаков, определяющих ботаническую классификацию видового разнообразия пшеницы, обнаружение возможных генотипов внутри каждого видового разнообразия и т. д. Благодаря своему богатому опыту и знаниям он оказал исключительные услуги в подготовке новых научных кадров.
Б.М.Ахмедов завоевал уважение коллектива своим самоотверженным трудом, чутким, заботливым общением и принципиальной гражданской позицией.