Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun “Bitki seleksiyası” şöbəsinin hesabatı keçirilib
İnstitutun “Bitki seleksiyası” şöbəsinin illik geniş hesabatı keçirilib. Şöbə müdiri a.e.ü.f.d., dosent Abidin Abdullayev “Genetik markerlərdən istifadə etməklə yüksək məhsuldar, keyfiyyətli, biotik və abiotik stres amillərinə davamlı, ekoloji adaptiv xüsusiyyətlərə malik yeni buğda sortlarının yaradılması və tətbiqi” mövzusu üzrə şöbənin illik fəaliyyəti haqqında məlumat verib.
O diqqətə çatdırıb ki, Beynəlxalq Seleksiya Mərkəzləri CIMMYT və ICARDA ilə Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu arasında çoxillik elmi əməkdaşlıq mövcuddur. Hər il bu mərkəzlərdən instituta müxtəlif torpaq-iqlim şəraitləri üçün nəzərdə tutulan buğda sort nümunələri daxil olur.
CIMMYT və ICARDA-dan introduksiya olunmuş müxtəlif təyinatlı buğda pitomniklərinin bir qismi 2020-2021-ci tədqiqat ilində institutun Abşeron Yardımçı Təcrübə Təsərrüfatında əkilib və sınaqdan keçirilib. 2020-2021-ci vegetasiya ilində Beynəlxalq Mərkəzlərdən introduksiya olunmuş pitomniklərin ilkin ekoloji sınağı zamanı öyrənilən 570 nümunədən 95-i seçilib və sahəsi artırılaraq daha geniş fizioloji tədqiqatlar üçün əkilməsi nəzərdə tutulub.
Hesabat ilində kolleksiya pitomnikində yumşaq və bərk buğdanın 687 yerli və müxtəlif coğrafi mənşəli xarici sortnümunələri öyrənilib. Hər 20 nümunədən sonra yumşaq buğda üçün standart “Murov 2” və “Fatimə”, bərk buğda üçün isə “Bərəkətli 95”, “Qarabağ” sortları götürülüb.
2020-ci hesabat ilində buğdanın seleksiyası üzrə müxtəlif pitomniklərdə 10026 nümunə, hibrid, xətt, seleksiya nömrəsi və perspektiv sort, müxtəlif torpaq iqlim şəraitində tətbiq edilib və hər bölgənin təbii şəraitinə uyğun adaptiv xüsusiyyələrə malik transqressiv xətlər və perspektiv sortlar seçilib. Hesabat ilində nəzərdə tutulmuş proqram əsasında 49 nümunənin iştirakı ilə 57 kombinasiyadan ibarət hibridləşmə aparılıb, 99 sünbüldə 1708 çiçək axtalanıb, hibrid dənlərin sayı 570 ədəd, dəntutma isə 38,5% olub.
Mövzu üzrə əldə edilən nəticələrə əsasən demək olar ki, Türkiyə ICARDA Regional Taxıl Pası Araşdırma Mərkəzi (RCRRC) Taxıl Pası Biotəhlükəsizliyi Laboratoriyasına (İzmir, Türkiyə) Azərbaycandan gondərilən gövdə pası numunələrindən 4 yeni rasa aşkar edilib: TKKTF, TKTTF, TTKTT və TTTTF. Bu rasalardan biri Azərbaycana aid olub. TKKTF və TKTTF rasaları isə bir  neçə ölkədə daha çox aqressiv olduğu müəyyənləşdirilib.
Sarı pas xəstəliyinə həssas, rayonlaşmış yerli buğda sortları ilə xəstəliyə qarşı davamlılıq genlərinə malik olan və geni məlum olmayan davamlı genotiplər arasında hibridləşmə aparılıb ki, hazırda müxtəlif kombinasiyalardan seçilmiş F5 nəslində 41 ədəd davamlı xəttlərin sınaqları davam etdirilir.
Hesabatın sonunda suallar və cavablar səsləndirilib, müzakirələr aparılıb. Şöbənin geniş illik hesabatı qəbul olunub.

The report of the "Plant Breeding" department of the Agricultural Research Institute was held
Abidin Abdullayev, Ph.D., Associate Professor, Head of the Department of Plant Breeding, informed about the  "Creation and application of new high-yielding, high-quality, biotic and abiotic stress-resistant, ecologically adaptive wheat varieties using genetic markers".
He noted that there is a long-term scientific cooperation between the International Selection Centers CIMMYT and ICARDA and the Agricultural Research Institute.
Some wheat nurseries of various purposes introduced by CIMMYT and ICARDA were planted and tested at the Absheron Auxiliary Experimental Farm of the institute in 2020-2021. In the growing season of 2020-2021, 95 of the 570 samples studied during the initial ecological testing of the nurseries introduced from the International Centers were selected, and the area will be increased and planted for wider physiological research.
In the reporting year, 687 local and foreign varieties of soft and hard wheat of different geographical origin were studied in the collection nursery. After every 20 samples, the standard varieties "Murov 2" and "Fatima" for soft wheat, and "Barakatli 95" and "Karabakh" for durum wheat were taken.
In the reporting year of 2020, 10026 samples, hybrids, lines, selection numbers and perspective varieties were applied in different nurseries for wheat selection, applied in different soil climatic conditions, and transgressive lines and perspective varieties with adaptive features were selected according to the natural conditions of each region. In the reporting year, on the basis of the program, hybridization of 57 combinations was carried out with the participation of 49 samples, 1708 flowers were crasted on 99 spikes, the number of hybrid grains was 570, and the germination rate was 38.5%.
According to the results obtained on the subject, it can be said that 4 new races were found in the samples of stem rust sent from Azerbaijan to the Grain Rust Biosafety Laboratory (Izmir, Turkey) of the ICARDA Regional Grain Rust Research Center (RCRRC): According to the results obtained on the subject, it can be said that 4 new races were found in the samples of stem rust sent from Azerbaijan to the Grain Rust Biosafety Laboratory (Izmir, Turkey) of the ICARDA Regional Grain Rust Research Center (RCRRC): TKKTF, TKTTF, TTKTT və TTTTF. One of these races belonged to Azerbaijan. TKKTF and TKTTF races were found to be more aggressive in several countries.
Hybridization has been carried out between localized wheat varieties susceptible to yellow rust disease and regional genotypes with disease resistance genes and unknown genes, and currently 41 resistant lines are being tested in F5 generation selected from various combinations.
At the end of the report, questions and answers were voiced and discussions were held. An extensive annual report of the department was adopted.