“Azərbaycanın tarixi ərazilərindəki yaşayış məntəqələri adlarının erməniləşdirilməsi” kitabının təqdimatı olub
www.science.gov.az saytına istinadən AMEA-nın akademik H.Ə.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun 04 mart 2022-ci il tarixdə keçirilən Elmi seminarında  “İntellekt” elmi-texniki inkişafa dəstək İctimai Birliyinin sədri, Azərbaycan Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun baş elmi işçisi, aqrar elmlər üzrə elmlər doktoru Yasin Azərtürkün (Kərimovun) “Azərbaycanın tarixi ərazilərindəki yaşayış məntəqələri adlarının erməniləşdirilməsi” kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən institutun baş direktoru, coğrafiya elmləri doktoru Zakir Eminov kitabın AR Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyələşdirdiyi “Ermənistanın Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi işğalçılıq siyasətini təsdiqləyən xarici arxiv materiallarının toplanması və nəşri” layihəsi çərçivəsində aqrar elmləri doktoru Yasin Kərimov tərəfindən hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Baş direktor Rusiyanın  arxivlərinə yol taparaq əhəmiyyətli sənədləri üzə çıxaran və Azərbaycanın tarixi ərazilərindəki (indiki Ermənistan) adların dəyişdirilərək erməniləşdirilməsini sübut edən kitabın böyük əhəmiyyətini qeyd edib. O bildirib ki, Y.Azərtürkün əldə etdiyi Ermənistan SSR Ali Soveti Rəyasət Heyətinin 60-dan artıq fərman və digər sənədlərində 1946-1968-ci illər ərzində müxtəlif bəhanələrlə 300-dən artıq türk mənşəli adın erməni adı ilə dəyişdirilməsi sübut olunub (bu günə qədər belə adların sayı 1000-i ötüb). Alimin sözlərinə görə, ermənilər tarixin izini ört-basdır etmək məqsədilə əzəli türk adlarını özünküləşdirərkən müxtəlif bəhanələrdən istifadə ediblər. Məsələn, fərmana əlavə olunmuş arayışda deyilir: “Ermənistanda xarici işğalçıların hakimiyyəti dövründən qalmış təhqiramiz məna daşıyan yaşayış məntəqələrinin türk mənşəli adlarının dəyişdirilməsi üzrə işlər gedir. Həmçinin, imkan olduqca erməni tarixi adları bərpa edilir”. Yaxud digər bir fərmanda deyilir: “Əhalisi Azərbaycana köçməsi ilə əlaqədar adları göstərilən yaşayış məntəqələri ləğv edilsin”.
Nərşin müəllifi Yasin Azərtürk isə çıxışında qrant layihəsi əsasında başa gələn kitabın yaranmasında qabaqcıl ziyalılarımızın, dövlət işçilərinin, alimlərin ona verdiyi mənəvi dəstəyin, müsbət fikirlərin rolunu xüsusi qeyd edib, onu ermənilərin öz əlləri ilə özlərini ifşa edən rəsmi dövlət sənədlərinin toplanaraq kitab halına salınmasına  ruhlandırdığını diqqətə çatdırıb.
Kitabın ön səhifələrində vaxtı ilə (1521-ci ildə) Azərbaycan Səfəvilər dövlətinin malik olduğu 3 500 000 km2-lik əraziyə sahib olduğundan bəhs edilir, böyük ərazisinin zaman-zaman qonşu dövlətlər tərəfindən işğalına və parçalanmasına gətirib çıxaran hadisələr haqqında xroniki şəkildə məlumat verilir. Sonda həqiqi adları və tarixi göstərilməklə, dəyişdirilmiş yaşayış məntəqələrinin, eləcə də 1988-1991-ci illərdə bütün azərbaycanlıların öz tarixi ərazilərindən qovulmasından sonra  Ermənistanda adları dəyişdirilmiş yaşayış məntəqələrinin siyahısı verilir.
Mövzu ətrafında çıxış edən şöbə müdirləri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktorları - Şamil Əzizov, Habil Haqverdiyev və İsmayıl Quliyev fikirlərini bölüşüb, nəşrin ingilis dilinə tərcümə edilməsinin vacibliyini bildiriblər.
© Bütün hüquqlar qorunur. Xəbərlərdən istifadə edərkən www.science.gov.az saytına istinad zəruridir.

The book "Armenianization of names of settlements in the historical territories of Azerbaijan" was presented
According to the website www.science.gov.az at the Scientific seminar of the Institute of Geography named after academician HA Aliyev of ANAS held on March 4, 2022, the chairman of the Public Union "Intellect" in support of scientific and technical development, the presentation of the book "Armenianization of the names of settlements in the historical territories of Azerbaijan" by Yasin Azerturk (Karimov), senior researcher of the Azerbaijan  Research Institute of Crop Husbandry, Doctor of Agrarian Sciences, was held.
Speaking at the event, Director General of the Institute, Doctor of Geographical Sciences Zakir Eminov noted that the book was prepared by Doctor of Agrarian Sciences Yasin Karimov within the project "Collection and publication of foreign archival materials confirming Armenia's policy of aggression against Azerbaijan" funded by the Council of State Support to NGOs. The Director General noted the importance of the book, which found important documents in the Russian archives and proved the renaming and Armenianization of the historical territories of Azerbaijan (now Armenia). He said that more than 60 decrees and other documents of the Presidium of the Supreme Soviet of the Armenian SSR obtained by Y. Azerturk proved that more than 300 names of Turkish origin were changed to Armenian names in 1946-1968 under various pretexts(To date, the number of such names has exceeded 1,000). According to the scientist, the Armenians used various excuses to appropriate the ancient Turkic names in order to cover up the traces of history. For example, the reference attached to the decree reads: "Armenia is working to change the names of settlements of Turkish origin, which have an insulting meaning from the rule of foreign invaders. Also, Armenian historical names are restored as much as possible. Or another decree reads: "In connection with the relocation of the population to Azerbaijan, the named settlements should be abolished."
The author of the article, Yasin Azerturk, emphasized the role of our leading intellectuals, government officials, scientists in the creation of the book, which was completed on the basis of a grant project.
In the front pages of the book,The Safavid state of Azerbaijan has 3,500,000 km2. In the end, A list of names modified settlements in Armenia is given which is the actual names and date indicating, changed settlements, following the expulsion of all Azerbaijanis from its historical territories in 1988-1991.