Əkinçilik ET İnstitutunda Əsəd Musayevin anadan olmasinin 85 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Kənd Təsərrüfatı yanında Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunda (ƏETİ) dünya aqrar elminin xəzinəsini zənginləşdirən görkəmli seleksiyaçı alim Əsəd Cənnət oğlu Musayevin anadan olmasının 85 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin aparat rəhbəri Rafail Quliyev, Bitkiçiliyin təşkili və monitorinqi şöbəsinin müdiri İmran Cümşüdov, müdir müavini Fərman Kərimov, Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin direktoru Anar Cəfərov, Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin şöbə müdiri Cavanşir Təlai, Üzümçülük və Şərabçılıq ETİ-nin direktoru Vüqar Səlimov, Əsəd Musayevin ailə üzvləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbiri ƏETİ-nin direktoru Faiq Xudayev giriş nitqi ilə açıq elan edib və Əsəd Musayevin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Sonra Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin aparat rəhbəri Rafail Quliyev görkəmli seleksiyaçı alim Əsəd Musayev haqqında ətraflı çıxış edərək, respublikada taxılçılığın inkişafında olan xidmətlərindən bəhs edib. Sonra alim haqqında nekroloq və videoçarx nümayiş olunub.
Qeyd edək ki, Əsəd Cənnət oğlu Musayev 1938-ci il yanvarın 8-də tarixən əzəli Türk torpağı olan Ermənistan adlandırılan respublikanın Amasiya rayonunun Oxçuoğlu kəndində, kəndli ailəsində anadan olub. İrəvan Kənd Təsərrüfatı Texnikumuna daxil olub və 1957-ci ildə fərqlənmə diplomu ilə bitirib. 1957-ci ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun aqronomluq fakültəsinə daxil olub və 1962-ci ildə alim aqronom ixtisası üzrə bitirib. 1962-1964-cü illərdə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Bakı Torpaq Ekspedisiyasında əvvəlcə mühəndis-torpaqşünas, sonra isə dəstə rəisi kimi Kür-Araz ovalığının, xüsusilə Sabirabad, Salyan, Neftçala, habelə Siyəzən, Dəvəçi rayonlarının torpaq örtüyünün öyrənilməsində fəal iştirak edib. 1964-cü ildən etibarən respublikada taxılçılığın inkişafı problemlərinin həlli ilə məşğul olmağa başlayan Ə.Musayev daha məhsuldar, yüksək dən keyfiyyətinə malik, yerə yatmayan, xəstəliklərə davamlı taxıl sortlarının yaradılması və toxumçuluğu istiqamətində Azərbaycan Elmi-Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunda geniş tədqiqat işləri aparıb və 1969-cu ildə “Toxumluq əkinlərdə sort qarışıqlarının əmələ gəlməsi və onun qarşısını almaq yolları” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək kənd təsərrüfatı elmləri namizədi elmi dərəcəsi adına layiq görülüb. Ə.Musayev 1967-ci ildə Elmi-Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunun Abşeron Dayaq Məntəqəsinin müdiri, 1970-1972-ci illərdə Tərtər Bölgə Təcrübə Stansiyasının direktoru vəzifələrində işləyib. 1973-cü ildən Elmi-Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunda böyük elmi işçi, 1976-cı ildən “Seleksiya və Toxumçuluq” şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışıb. O, institutda rəhbərlik etdiyi “Seleksiya və toxumçuluq” şöbəsində qırx ildən artıq bir müddətdə bir sıra buğda, arpa, qarğıdalı, soya, lobya, noxud, tritikale bitkilərinin 20 mindən çox genofondunu toplamağa nail olmuş, onun rəhbərliyi və bilavasitə iştirakı ilə dənli, dənli-paxlalı bitkilərin 90-dan çox sortu yaradılıb, Seleksiya Nailiyyətlərinin Sınağı və Mühafizəsi üzrə Dövlət Komissiyasına (hazırkı Aqrar Xidmətlər Agentliyi) təqdim edilib ki, indiyədək onlardan 47-si rayonlaşmış, seleksiya nailiyyətlərinin Dövlət Reyestrinə daxil edilib və patentləşdirilib. Bu sortlar hal-hazırda respublikada geniş əkin sahələrinə malikdir. Ə.Musayev ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi baxımından əsas strateji bitki hesab olunan rayonlaşdırılmış 32 bərk və yumşaq buğda sortlarının müəllifidir.
Mərhum alim “Şərəf nişanı” ordeni ilə təltif edilib, "Əməkdar kənd təsərrüfatı işçisi" fəxri adına və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdünə layiq görülüb.

An event dedicated to the 85th anniversary of the birth of Asad Musayev was held at the RICH
An event dedicated to the 85th anniversary of the birth of Asad Jannat oghlu Musayev, an outstanding breeder scientist who enriched the treasury of world agricultural science, was held at the Agricultural Scientific Research Institute. Rafail Guliyev, Chief of Staff of the Ministry of Agriculture, Imran Jumshudov, Head of Plantation Organization and Monitoring Department, Farman Karimov, Deputy Director, Anar Jafarov, Director of Agrarian Innovation Center, Javanshir Talai, Head of Department of Agrarian Innovation Center, Vugar Salimov, Director of Viticulture and Winery ETI, Vugar Salimov, Asad Musayev's family members, were present at the event and other guests attended.
The event was declared open by the director of RICH, Faig Khudayev, with an introductory speech, and the memory of Asad Musayev was commemorated with a minute of silence. Then the chief of staff of the Ministry of Agriculture, Rafail Guliyev, gave a detailed speech about the prominent breeder scientist Asad Musayev, and talked about his services in the development of grain growing in the republic. Then an obituary and a video about the scientist were shown.
It should be noted that Asad Jannat oghlu Musayev was born on January 8, 1938 in the village of Okchuoglu, Amasiya district of the Republic of Armenia, which is historically the ancient Turkish land, in a peasant family. He entered Yerevan Agricultural Technical College and graduated with honors in 1957. In 1957, he entered the agronomy faculty of the Azerbaijan Agricultural Institute and graduated in 1962 with the specialty of agronomist. In 1962-1964, he actively participated in the study of the soil cover of the Kur-Araz lowland, especially Sabirabad, Salyan, Neftchala, as well as Siyazan, Devachi regions, in the Baku Soil Expedition of the Ministry of Agriculture, first as a soil engineer, and then as a team leader. Starting from 1964, A. Musayev, who began to deal with the problems of the development of grain growing in the republic, conducted extensive research at the RICH in the direction of creating more productive, high grain quality, non-dormant, disease-resistant grain varieties and seed breeding. In 1969, he was awarded the title of Candidate of Agricultural Sciences by defending his thesis on "Formation of varietal mixtures in seed crops and ways to prevent it". In 1967, A. Musayev worked as the director of Absheron Base Station of the RICH, and in 1970-1972, he worked as the director of the Tartar Regional Experimental Station. Since 1973, he worked as a senior scientist at the RICH, and since 1976, he worked as the head of the "Breeding and Seeding" department. He managed to collect more than 20 thousand gene pool of a number of wheat, barley, corn, soy, bean, pea, triticale plants in more than forty years in the "Selection and seed breeding" department, which he headed at the institute. under his leadership and direct participation, more than 90 varieties of cereal and leguminous plants were created and submitted to the State Commission for Testing and Protection of Breeding Achievements (now the Agrarian Services Agency), 47 of which have been regionalized and included in the State Register of Breeding Achievements and patented. Currently, these varieties have large cultivated areas in the republic. A. Musayev is the author of regionalized 32 durum and bread wheat varieties, which are considered the main strategic plant in terms of ensuring the country's food security.
The late scientist was awarded with the Order of Honor, the honorary title of "Memorial Agricultural Worker" and a personal scholarship of the President of the Republic of Azerbaijan.