“GCP/AZE/006/TUR: Azərbaycanda ekoloji təmiz kənd təsərrüfatının inkişafı və institusional bacarıqların artırılması” layihəsinin yekun seminarı keçirilib
24.04.2018 tarixində JW Marriot Abşeron Bakı mehmanxanasında Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin, Türkiyə Respublikasının Qida, Kənd Təsərrüfatı və Heyvandalıq Nazirliyinin, FAO-nun Azərbaycandakı Tərəfdaşlıq və Əlaqələndirmə Ofisinin nümayəndələrinin və beynəlxalq ekspertlərin iştirakı ilə FAO-nun “GCP/AZE/006/TUR: Azərbaycanda ekoloji təmiz kənd təsərrüfatının inkişafı və institusional bacarıqların artırılması” layihəsinin yekun seminarı keçirilib. Yekun seminarın açılışını edən Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin şöbə müdirinin müavini Seymur Səfərli . O layhiyənin kənd təsərrüfatına verdiyi tövhələri və yenilikləri barədə öz fikirlərini bildirdi. Layhiyənin baş texniki mütəxəsisi, seminarın moderatoru Hafiz Mumincanov iştirakçıları salamladı və layihə haqqında qısa məlumat verdi. Sözü gedən layihə FAO Türkiyə Tərəfdaşlıq Proqramı çərçivəsində Türkiyə tərəfindən maliyyələşdirilib. Bu layihənin məqsədi ekoloji təmiz kənd təsərrüfatı məhsul istehsalının təşviq edilməsi, təbii ehtiyatların və ətraf mühitin qorunub saxlanması ilə davamlı istifadəsinə nail olmaqla, ölkədə ekoloji təmiz məhsul istehsalı metodlarını yaymaqdır. FAO-nun orqanik kənd təsərrüfatı üzrə beynəlxalq məsləhətçisi xanım Uygun Aksoy dünyada və Azərbaycanda orqanik kənd təsərrüfatının mövcud vəziyyəti, Azərbaycanda orqanik kənd təsərrüfatının inkişafının mümkün istiqamətləri və hazırlanmış standartlar barəsində təqdimatlar edib.Həmçinin Türkiyənin Kənd Təsərrüfatı və Heyvandarlıq Nazirliyinin nümayəndəsi Ayhan Baran orqanik kənd təsərrüfatı məhsullarının yetişdirilməsinin zəruriliyi, həmin məhsullara beynəlxalq sertifikatların verilməsi və bu sahədə Türkiyə təcrübəsindən söz açıb. Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun əməkdaşları, Qəribov Zöhrab, İslamzadə Tarıverdi, Feyzullayev Hüseyn seminarda fəal iştirak etmişlər. Seminarda bildirilib ki, ənənəvi kənd təsərrüfatı ilə müqayisədə orqanik kənd təsərrüfatı ətraf mühitin qorunması və keyfiyyətli məhsul istehsalı ilə birgə daha çox gəlir əldə olunması üstünlüyünə malikdir. Bundan başqa torpağın keyfiyyətini yaxşılaşdırmaqla onun məhsuldarlığının tədricən artırılmasına da töhfə verir. Sonda tədbir iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırıldı

The final seminar was held on “GCP/AZE/006/TUR: the development of environmentally clean agriculture and increasing institutional capacity in Azerbaijan” project
On 24.04.2018, the final seminar was held on “GCP/AZE/006/TUR: the development of environmentally clean agriculture and increasing institutional capacity in Azerbaijan” project JW Marriot Absheron at the Baku Hotel with the participation of representatives of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Food, Agriculture and Animal Husbandry of the Republic of Turkey, FAO Office of Partnership and Coordination in Azerbaijan and international experts.. Seymur Safarli, Deputy Head of department at the Ministry of Agriculture expressed his views about the innovations and innovations of the project for agriculture. Hafiz Mumynjanov, Chief Technical Officer of the project, moderator of the seminar welcomed the participants and gave brief information about the project. The project was funded by Turkey under the FAO Turkey Partnership Program. To distribute promoting the production of environmentally friendly agricultural products, sustainable use of natural resources and the environment, environmentally friendly production methods in the country was the goal of project. Mrs. Aksoy, International Advisor for FAO's organic agriculture, made presentations on the current state of organic agriculture in the world and in Azerbaijan, possible directions of organic agriculture development in Azerbaijan and presentations on prepared standards. Ayhan Baran, representative of Turkey's Agriculture and Livestock Ministry, also spoke about the necessity of growing organic agricultural products, giving international certificates to those products and Turkey's experience in this field. Garibov Zohrab, Islamzade Taryverdi, Feyzullayev Hussein, employees of Research Institute of Crop Husbdry took an active part in the seminar. It also contributes to the gradual increase of its productivity by improving soil quality.