Sabunçu rayonunun 188 saylı məktəbin şagirdləri akademik Cəlal Əliyevin 90 illiyi ilə əlaqədar Əkincilik ET İnstitutunda ekskursiyada oldular
Akademik Cəlal Əliyevin 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 may 2018-ci il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyində görülən işlər üzrə tədbir planında məktəblilərin akademik Cəlal Əliyevin buğda sortları, elmi irsi, həyat və yaradıcılığını əks etdirən muzeylə və xatirə otağı ilə tanış olmaları üçün Əkinçilik ET İnstitutuna vaxtaşırı ekskursiyaların təşkil edilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Bu məqsədlə 22.06.2018 tarixində keçirilən tədbirlər sırasında Sabuncu rayonunun, 188 saylı orta məktəbinin 6-cı, 7-ci, 8-ci və 10-cu sinif sagirdləri və məktəbin müəllimi b.ü.f.d. İradə İbrahimova akademik Cəlal Əlirza oğlu Əliyevin 90 illiyi ilə əlaqədar olaraq Əkincilik ET İnstitutunda oldular. İnstitutun direktoru Cavanşir Təlai məktəbliləri diqqət və qaygı ilə qarşılayaraq onları salamladı və instituta edilən bu səfərin şagirdlərin həyatında dərin iz buraxacağını və elmi dünya görüşlərinin formalaşmasında böyük rol oynayacağını bildirdi. C.Təlai qeyd etdi ki, görkəmli alim, tanınmış ictimai xadim, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, əməkdar elm xadimi, biologiya elmləri doktoru Cəlal Əlirza oğlu Əliyev1928-ci il iyun ayının  30-da Naxçıvan şəhərində anadan olmuşdur və bu günlərdə onun 90 illiyi qeyd olunacaqdır. O, özünün geniş və dolğun cıxışında bildirdi ki, Cəlal Əliyev Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun əsas yaradıcılarından biridir. Onun fəal elmi yaradıcılığı əsasən kənd təsərrüfatı bitkilərinin, xüsusən də müqəddəs nemətimiz olan buğdanın fotosintetik məhsuldarlığının nəzəri və təcrübi əsaslarının öyrənilməsinə həsr olunmuşdur. Daha sonra C.Təlai məktəblilərə Əkinçilik  ET İnstitutunun yaranma tarixi, Cəlal Əliyevin elmi fəaliyyəti haqqında məktəblilərə məlumat verdi və bir daha onların diqqətinə catdırdı ki, C. Əliyev Azərbaycan xalqının zəkasını, elmini, mədəniyyətini, mənəviyyatını dünyaya nümayiş etdirən, aldığı dəyərli nəzəri-tətbiqi nəticələrlə dünya biologiya elminin xəzinəsinə öz töhvələrini verən, ölkəmizdə biologiya və aqrar elmlər sahəsinin görkəmli alimidir. O, bir daha qeyd etdi ki, Əkinçilik  ET İnstitutunun bu günə qədər əldə etdiyi elmi nailiyyətlər akademik Cəlal Əliyevin adı ilə bağlıdır. Həmçinin institutda fəaliyyət göstərən şöbə və laboratoriyalar, elmi tədqiqat işləri haqqında şagirdlərə məlumat verdi, onlarda kənd təsərrüfatına, aqrar sahəyə daha cox maraq oyatmaq istəyi ilə gələcəkdə onları bu sahədə calışan mütəxəssis kimi görmək arzusunda olduğunu bildirdi. Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun, xüsusilə də kənd təsərrüfatının ölkənin davamlı inkişafı üçün çox vacib olduğu vurğuladı. Sonra Əkincilik ET İnstitutunun direktoru C.Təlainin rəhbərliyi ilə institut əməkdaşlarının birgə iştirakı ilə məktəblilər “Bitki seleksiyası”, “Bitki fiziologiyası və biotexnologiya” şöbələrinin tarla təcrübə sahələrinə baxış kecirdilər, burada söbə müdiri, biologiya üzrə elmlər doktoru Tofiq Allahverdiyev şagirdlərə institutun mandatına daxil olan bitkilər, əkilən sortlar və tədqiqatlar haqqında ətraflı məlumat verdi. Akademik Cəlal Əliyevin 90 iliyinə həsr olunmuş ekskursiyanın davamında şagirdlər Əkinçilik  Elmi-Tədqiqat İnstitutunun elmi fəaliyyətini özündə əks etdirən muzeydə oldular. Burada şagirdlər C.Əliyevin təcrübə prosesləri zamanı istifadə etdiyi laboratoriya cihazlarları ilə, onun respublikada və xarici ölkələrdə kecirlmiş sərgilərdə, konfranslarda iştirakını, xarici qonaqlarla görüşünü, Qusarcay Bölgə Təcrübə Stansiyasında laboratoriya iş şəraitini və s. əks etdirən fotoşəkillərlə, müəllifi olduğu buğda sortları ilə tanışlıq şagirdlərin marağına səbəb oldu. Məktəblilər “Dənin keyfiyyəti” laboratoriyasında gedən elmi-tədqiqat işlərinə də xüsusi diqqət göstərdilər. Onlar laboratoriya müdiri a.e.ü.e.d. Qətibə Həsənova tərəfindən laboratoriya avadanlıqları, iş prosesi, dənin keyfiyyəti və s. haqqında bilgilər əldə etdilər. Əkincilik ET İnstitutunun yaratdığı buğda sortlarından hazırlanmış cörəyin dadına baxdılar. Sonra məktəblilər C.Əliyevin iş otağında, uzun illər rəhbərlik etdiyi “Bitki fiziologiyası və biotexnologiya” şöbəsi və laboratoriyasında oldular. Burada Tofiq Allahverdiyev məktəbliləri sevinclə qarşılayaraq, onları laboratoriya avadanlıqları, cihazların iş prinsipləri ilə tanış etdi, burada aparılan elmi tədqiqat işlərindən danışdı. 188 saylı orta məktəbin müəllimi b.ü.f.d. İradə İbrahimova ekskursiya ücün yaradılan şəraitə görə institutun direktoru C.Təlaiyə öz təşəkkürünü bildirdi və qeyd etdi ki, aqrar sahə mütəxəssislərinin hazırlanmasnda şagirdlərin daha cox məlumatlandırılması ücün əlindən gələni əsirgəməyəcəkdir. 7-ci sinif şagirdlərindən Abbasova Zəhra, İsmayılova Anam, 8-ci sinif şagirdlərindən Ələsgərli Zəhra, Əliyeva Zəhra,10-cu sinif şagirdlərindən isə Rüstəmov İlahi, Əliyeva Nərmin, Əliyeva Sevinc,Tanrıverdiyeva Qiymət və başqaları akademik Cəlal Əliyevin 90 iliyinə həsr olunmuş ekskursiyadan kifayət qədər elmi informasiya əldə etdiklərini, bilik dairələrinin daha da genişləndiyini vurğulayaraq, institutun direktoru Cavanşir Təlaiyə və onun rəhbərlik etdiyi bütün kollektivə minnətdarlıqlarını bildirdilər. Məktəblilər elm ocağına ediləcək daha bir ekskursiya arzusu ilə Əkincilik ET İnstitutundan ayrıldılar.

Pupils of the school №188 of Sabunchu district were excited at the Research Institute of Crop Husbandry in connection with the 90th anniversary of academician Jalal Aliyev
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated May 22, 2018 on holding the 90th anniversary of Academician Jalal Aliyev, in the plan of activities carried out by the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, periodical excursions to the Research Institute of Crop Husbandry will be organized for schoolchildren to get acquainted with academician Jalal Aliyev's museum and memorial room reflecting his heritage, scientific heritage, life and creativity. For this purpose, the 6th, 7th, 8th and 10th grade pupils of Sabuncu district, secondary school № 188 and teacher of the school, Ph.D. Irada Ibrahimova was present at the Research Institute of Crop Husbandry in connection with the 90th anniversary of Academician Jalal Alirza oglu Aliyev. Javanshir Talai, Director of the Institute, welcomed the pupils with their attention and care and welcomed them and said that this visit to the institute would give a deep impetus to the lives of students and play a great role in shaping scientific world views. J.Talai noted that the prominent scientist, well-known public figure, active member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Honored Scientist, Doctor of Biological Sciences Jalal Alirza oglu Aliyev was born on June 30, 1928 in Nakhchivan city and nowdays is celebrating his 90th anniversary. He reiterated that the scientific achievements of the Research Institute of Crop Husbandry so far have been linked to the name of academician Jalal Aliyev. J. Talai informed the schoolchildren about the history of the Institute of Agriculture ET, Jalal Aliyev's scientific activity, and once again pointed out that J. Aliyev demonstrated the world's intelligence, science, culture, morality and gained valuable theoretical results is a prominent scientist in the field of biology and agrarian science, who contributes to the treasury of world biological science. Then, with the participation of the Institute's staff, under the leadership of the Director of the Research Institute of Crop Husbandry, the pupils visited the fields of "Plant Selection", "Plant Physiology and Biotechnology" departments and here Tofig Allahverdiyev, head of department, Doctor of Biological Sciences gave detailed information about the plants included in the mandate of the institute, cultivated varieties and researches. During the excursion to the 90th anniversary of Academician Jalal Aliyev, the students visited the museum reflecting the scientific activity of the Research Institute of Crop Husbandry. Here, pupils learn about the laboratory equipment used by J. Aliyev during his internships, his participation in exhibitions and conferences in the country and abroad, his meeting with foreign guests, laboratory work conditions at Gusarcay Regional Experimental Station, and his wheat varieties. The pupils also paid special attention to the scientific-research work carried out in the Laboratory of Grain Quality. They they gained knowledge with the laboratory equipment, work process, quality of the laboratory by Gatiba Hasanova,php on agrarian science, head of department. Pupils tasted of bread made from wheat varieties created by the Research Institute of Crop Husbandry. Then the pupils visited the Plant Physiology and Biotechnology department and laboratory headed by J. Aliyev for many years. Here Tofig Allahverdiyev acquainted pupils with laboratory equipment, working principles of devices, spoke about scientific research carried out here. Teacher of the secondary school №188 Irada Ibrahimova thanked the director of the institute for the excursion, J.Talai, and noted that he would do his best to inform the students in the preparation of agrarian specialists. 7th grade pupils Abbasova Zahra, Ismayilova Anam, 8th grade pupils Aleskerli Zahra, Aliyeva Zahra, and 10th grade pupils Rustamov Ilahi, Aliyeva Narmin, Aliyeva Sevinj, Tanriverdieva Giymet and others excellence on 90th anniversary of academician Jalal Aliyev emphasizing that they have gained scientific knowledge, expanded their knowledge and expressed their gratitude to the director of the institute, Javanshir Talaya and the whole staff.