Əkinçilik ET İnstitutunun əməkdaşı Çin Xalq Respublikasında kecirilən təlim seminarında iştirak etdi
Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun “Bitki seleksiyası” şöbəsinin elmi işçisi, doktorant Zöhrab Qəribov 1-21 iyun 2018 tarixində Çin Xalq Respublikasının Pekin, Şhenqzhou, Luohe, Tianjin şəhərlərində, Handan şəhərinin Kuzhou Vilayətində keçirilən “Kənd təsərrüfatı bitkilərinin toxumçuluğu və onun idarə olunması” mövzusunda keçirilən təlim seminarında iştirak etdi. Təlim seminar ÇXR-nin Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyi nəzdindəki İqtisadi Ticarət Müşavirliyi, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti, Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, ÇXR-nin Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi (Ministry of Agriculture and Rural Affairs, P. R. China), ÇXR-nin Milli Aqro-Texnoloji Yayım və Xidmət Mərkəzi (National Agro-Tech Extension and Service Center NATESC) təşkillatları arasındakı qarşılıqlı əməkdaşlıq çərçivəsində təşkil olunmuşdur. Tədbirdə Azərbaycanla yanaşı 53 ölkəni təmsil edən nümayəndələr də iştirak edirdilər. Seminarda yerli mütəxəssislər tərəfindən Çin Xalq Respublikasında kənd təsərrüfatında toxumçuluğun inkşafı, onun prioritet istiqamətləri, kənd təsərrüfatı bitkilərinin toxumçuluğu və onun idarə olunması mövzularında mühazirələr də deyildi. Həmçinin Zöhrab Qəribov seminar müddətində çəltik, qarğıdalı, buğda əkini sahələrində təşkil edilmiş praktiki məşğələlərdə də iştirak etdi. O, burada əkin sahələrindən analiz üçün torpaq nümunələrinin götürülməsi, aqrokimyəvi analiz üsulları və analiz edilmiş torpaq nümunələri bankında torpaq nümunələrinin saxlanılması və torpaq analizi nəticələri əsasında qurulmuş vahid və açıq informasiya bazası haqqında aparılmış işlər barədə geniş diskusiyalı dərslərdə də yaxından iştirak etmişdir. Əkinçilik ET İnstitutundakı torpaq analizləri ilə həmin laboratoriyalardakı analizlər arasındakı oxşar və fərqli üsullar arasında geniş müzakirələr keçirildi. Seminar iştirakçıları tədbirin proqramına əsasən Pekin şəhərindən sonra Çin Xalq Respublikasında digər regionlara da səfər etdilər. Onlar səfər müddətində 8 kənd təsərrüfatı bitkilərin analizi laboratoriyalarında, 1 kənd təsərrüfatı kollecində, 2 kənd təsərrüfatı ali təhsil müəssisələrində oldular. Seminar iştirakçıları toxum bankının fəaliyyəti ilə, o cümlədən toxumların qəbulu, saxlanması üsulları ilə tanış oldular. Burada xəstəlik və zərərvericilərə, həmçinin abiotik stress amillərə davamlı kənd təsərrüfatı bitkiləri toxumlarına dair təqdimatlar  da oldu.
Z.Ə.Qəribov Çin Xalq Respublikasında kənd təsərrüfatı bitkilərinin toxumçuluğu və toxumçuluğun idarə olunması ilə məşğul olan müəssisələrdə toxumun yığılması, təmizlənməsi və satışının təşkili, innovativ kənd təsərrüfatı texnikası və onun tətbiq sahələri, kənd təsərrüfatı texnikaları, toxum təmizləyən, qurudan və qablaşdıran maşın və mexanizmlərin iş prinsipi barədə praktiki təlimdə iştirak etdi və verilmiş praktiki tapşırıqları müvəffəqiyyətlə yerinə yetirmişdir. Bununla yanaşı təlimi aparan mütəxəssis və müəllim heyəti ilə yaxından ünsiyyət quran Z.Qəribov onlarla Əkinçilik ET İnstitutu arasında əməkdaşlığın gələcək perspektivləri müzakirə edildi.
Seminarın təşkilatçıları tədbirdə fəal iştirakına görə Zöhrab Qəribova sertifikatla yanaşı təşəkkür məktubuda təqdim edilmişdir. O, seminar müddətində Azərbaycan, onun kənd təsərrüfatı, elm və təhsili haqqında ölkə təqdimatı ilə çıxış etmişdir. Təqdimat seminar iştirakçılarının marağına səbəb olmuşdur.

Сотрудник НИ Института Земледелия принял участие в тренинг-семинаре в Китайской Народной Республике
С 1-го по 21 июня 2018-го года научный сотрудник отдела «Селекция растений» НИ Института Земледелия, докторант  Зохраб Гарибов принял участие в тренинг-семинаре в городе Пекине, Шенгзоу, Луохе, Тианжин и в области Кузоу города Хандан (Китайская Народная Республика). Семинар прошел на тему «Семеноводство растений сельского хозяйства и их руководство». Тренинг-семинар прошел при совместной организации Экономическо-Торговой Консультации при посольстве Китайской Народной Республике в Азербайджане, Кабинета Министров АР, Министерства Сельского хозяйства АР, Министерства Сельского хозяйства Китая (Ministry of Agriculture and Rural Affairs, P. R. China) и Центра Национального Агро-технологического развития и сервиса Китайской Народной Республики (National Agro-Tech Extension and Service Center NATESC). На мероприятии наряду с Азербайджаном также принимали участие представители 53 стран. На семинаре были заслушаны доклады специалистов касательно развития семеноводства   сельского хозяйства в Китае, его приоритетных направлений и его руководства. З.Гарибов также принял участие в практических занятиях организованных на пшеничных, кукурузных и рисовых участках, а также на занятиях, где была дана расширенная информация о том, как брать образцы почвы из посевных участках для анализа, об агрохимических методах анализа, о хранении образцов почвы в банке образцов и т.д. Были проведены расширенные обсуждения сходных и различных методов между анализами почвы НИ Института Земледелия и анализами лабораторий. Согласно программе мероприятия после города Пекин участники семинара побывали в других регионах Китая. Во время поездки они побывали в восьми лабораториях анализа сельскохозяйственных растений, в сельскохозяйственном колледже, в двух сельскохозяйственных высших учреждениях. Участники семинара ознакомились с деятельностью Банка Семян, а также с приемом и хранением семян. На семинаре были заслушаны доклады касательно семян сельского хозяйства устойчивых к болезням и вредителям, а также абиотическим стрессам.
З.Гарибов ознакомился с семеноводством сельского хозяйства Китая, сбором, очисткой и продажей семян, принципами работы механизмов и оборудований, с инновативной техникой сельского хозяйства и принял участие в тренинге, посвящённом сельскохозяйственной технике. На семинаре З.Гарибов выступил с докладом, в котором дал расширенную информацию о сельском хозяйстве,  науке и образовании Азербайджана.
В конце семинара Зохрабу Гарибову был выдан сертификат и благодарственное письмо за активное участие в семинаре.