İnstitut əməkdaşları akademik Cəlal Əliyevin 90 illiynə həsr olunmuş elmi-nəzəri konfransda iştirak etdilər
30 iyun 2018-ci il tarixində Gəncə şəhərində Azərbyacan Dövlət Aqrar Universitetində akademik Cəlal Əliyevin 90 illiyinə həsr olunmuş elmi-nəzəri konfrans keçirilmişdir. Konfransda Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun 3 əməkdaşı iştirak etmişdir. Konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın müxbir üzvü, professor İbrahim Cəfərov açaraq akademik Cəlal Əliyevin Azərbaycanda biologiya elminin inkişafında, yeni sahələrinin yaranmasında, elmi kadrların hazırlanmasında rolu haqqında ətraflı məlumat verdi. Daha sonra söz konfransa qonaq qismində qatılmış AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.f.d., dosent Ə.Ç.Məmmədova, fotosintezin biokimyası laboratoriyasının müdiri, b.ü.e.d. Ş.M.Bayramova verildi. Onlar akademik Cəlal Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılmış müasir elmi tədqiqat istiqamətləri haqqında məlumat verdilər. Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitunun Bitki fiziologiyası və biotexnologiya şöbəsinin müdiri, b.ü.e.d., dosent T.İ.Allahverdiyev akademik Cəlal Əliyevin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutundakı keçən əsrin 50-ci illərindən başlayan gərgin və məhsuldar elmi fəaliyyəti haqqında məlumat verdi. Tədbirdə Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun İstehsalat üzrə direktor müavini, b.ü.f.d.,dosent A.A.Zamanov, Ümumi işlər üzrə direktor müavini, a.e.ü.f.d. Ş.Əhmədov öz xatirələrini konfrans iştirakçıları ilə bölüşdü. Konfransda AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun, Azərbaycan Dövlət Aqrar Universitetinin əməkdaşları da akademik Cəlal Əliyev haqqında öz təəssüratlarını bölüşdülər.

Employees of the Institute took part in the scientific-theoretical conference dedicated to the 90th anniversary of academician Jalal Aliyev
On 30 June 2018, there was held scientific-theoretical conference dedicated to the 90th anniversary of academician Jalal Aliyev at the Azerbaijan State Agrarian University in Ganja. 3 employees of the Institute took part in the scientific-theoretical conference. Opening the conference, corresponding member of ANAS, Professor Ibrahim Jafarov, gave detailed information about the role of academician Jalal Aliyev in the development of biological sciences in Azerbaijan, the creation of new fields and the preparation of scientific cadres. Then, Deputy Director of Scientific Affairs of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS, Ph.D. on agrarian sciences, Associate Professor Ch. Mammadova and head of Laboratory of Biochemistry of Photosynthesis, Dr.Sh.M.Bayramova made a speech. They informed about modern scientific research led by academician Jalal Aliyev. Associate Professor T.I.Allahverdiyev, Head of Plant Physiology and Biotechnology Department at the Research Institute of Crop Husbandry, informed about academician Jalal Aliyev's tense and productive scientific activity beginning in the 50s of the last century in the Research Institute of Crop Husbandry. Deputy Director for Production at the Research Institute of Crop Husbandry, Ph.D., Associate Professor A.Zamanov, Deputy Director on General Affairs, Ph.D. Sh.Ahmadov shared his memories with participants of the conference. At the conference, the employees of the Institute of Genetic Resources of ANAS, the Azerbaijan State Agrarian University shared their impressions about academician Jalal Aliyev.