Azərbaycan “Robot-texnika mühəndislik akademiyası”nın yay məktəbinin şagirdləri Əkinçilik ET İnstitutunda ekskursiyada oldular
12.07.2018 tarixində “Robot-texnika mühəndislik akademiyası”nın yay məktəbinin şagirdləri Əkinçilik ET İnstitutunda oldular.Şagirdlərin institutumuza gəlişlərinin məqsədi burada əldə etdikləri elmi bilikləri olimpiyada da maket formasında istifadə etmək olmuşdur. İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini Nizami Hümmətov şagirdləri diqqət və qayğı ilə qarşılayaraq onları salamladı. Daha sonra şagirdlərə Akademik Cəlal Əliyevin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun elmi fəaliyyətini özündə əks etdirən muzeydə oldular. Burada C.Əliyevin təcrübə prosesləri zamanı istifadə etdiyi laboratoriya cihazlarları ilə, onun respublikada və xarici ölkələrdə keçirlmiş sərgilərdə, konfranslarda iştirakını, xarici qonaqlarla görüşünü, Qusarçay Bölgə Təcrübə Stansiyasında laboratoriya iş şəraitini və s. əks etdirən fotoşəkillərlə, müəllifi olduğu buğda sortları ilə tanışlıq şagirdlərin marağına səbəb oldu. Şagirdlər “Dənin keyfiyyəti” laboratoriyasında gedən elmi-tədqiqat işlərinə də xüsusi diqqət göstərdilər. Laboratoriya müdiri, a.e.ü.e.d. Qətibə Həsənova tərəfindən laboratoriya avadanlıqları, iş prosesi, dənin keyfiyyəti və s. haqqında onlara bilgilər verdi. Əkincilik ET İnstitutunun yaratdığı buğda sortlarından hazırlanmış çörəyin dadına baxdılar. Sonra şagirdlər “Bitki fiziologiyası və biotexnologiya” şöbəsinin laboratoriyasında oldular. Şöbənin müdiri, b.ü.e.d. Tofiq Allahverdiyev onları laboratoriyada aparılan tədqiqat işlərlə, fəaliyyət istiqamətlərilə tanış etdi. Həmçinin səfər müddətində şagirdlər “Torpaq və bitki analizləri” laboratoriyasında da oldular. Sonda Robot-texnika mühəndislik akademiyasının müəllimləri institutun direktoru Cavanşir Təlaiyə və onun rəhbərlik etdiyi bütün kollektivə minnətdarlıqlarını bildirdilər. Sonda xatirə şəkili çəkildi.

Ученики летней школы «Инженерной академии робототехники» Азербайджана побывали на экскурсии в НИ Институте Земледелия
12.07.2018 числа ученики летней школы «Инженерной академии робототехники» Азербайджана побывали на экскурсии в НИ Институте Земледелия. Целью экскурсии является использование на олимпиаде в форме макета научных знаний приобретенных в институте земледелия. Учеников встретил заместитель директора по научным работам института Низами Гумматов. Далее ученики побывали в музее, отражавшем научную деятельность академика Джалала Алиева. Здесь ученики ознакомились с лабораторным оборудованием, которые использовал Дж.Алиев во время опытных процессов, с фотодокументами отражающими выставки, конференции, зарубежные встречи на которых принимал участие академик, а также условиями лабораторных работ на Зональной Опытной Станции Гусарчая, и с пшеничными сортами автором которых являлся Академик Дж.Алиев. Ученики ознакомились с научно-исследовательскими работами лаборатории «Качество зерна». Заведующая лабораторией, доктор наук по аграрным наукам Гатиба Гасанова дала расширенную информацию о  лабораторных оборудованиях, рабочем процессе, качестве зерна и т.д. Ученики попробовали хлеб, испеченный из пшеничных сортов НИ Института Земледелия. Далее ученики побывали в лаборатории отдела «Физиология растений и биотехнология». Заведующий отделом, доктор наук по биологии Тофиг Аллахвердиев ознакомил учеников с опытами, проведенными в лаборатории. Ученики также побывали и в лаборатории «Анализ почвы и растений». В конце экскурсии педагоги Инженерной академии робототехники поблагодарили Джаваншира Талаи и его коллектив за интересную экскурсию. В конце была сделана памятная фотография.