Azərbaycan “Robot-texnika mühəndislik akademiyası”nın yay məktəbinin şagirdləri Əkinçilik ET İnstitutunda ekskursiyada oldular
12.07.2018 tarixində “Robot-texnika mühəndislik akademiyası”nın yay məktəbinin şagirdləri Əkinçilik ET İnstitutunda oldular.Şagirdlərin institutumuza gəlişlərinin məqsədi burada əldə etdikləri elmi bilikləri olimpiyada da maket formasında istifadə etmək olmuşdur. İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini Nizami Hümmətov şagirdləri diqqət və qayğı ilə qarşılayaraq onları salamladı. Daha sonra şagirdlərə Akademik Cəlal Əliyevin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun elmi fəaliyyətini özündə əks etdirən muzeydə oldular. Burada C.Əliyevin təcrübə prosesləri zamanı istifadə etdiyi laboratoriya cihazlarları ilə, onun respublikada və xarici ölkələrdə keçirlmiş sərgilərdə, konfranslarda iştirakını, xarici qonaqlarla görüşünü, Qusarçay Bölgə Təcrübə Stansiyasında laboratoriya iş şəraitini və s. əks etdirən fotoşəkillərlə, müəllifi olduğu buğda sortları ilə tanışlıq şagirdlərin marağına səbəb oldu. Şagirdlər “Dənin keyfiyyəti” laboratoriyasında gedən elmi-tədqiqat işlərinə də xüsusi diqqət göstərdilər. Laboratoriya müdiri, a.e.ü.e.d. Qətibə Həsənova tərəfindən laboratoriya avadanlıqları, iş prosesi, dənin keyfiyyəti və s. haqqında onlara bilgilər verdi. Əkincilik ET İnstitutunun yaratdığı buğda sortlarından hazırlanmış çörəyin dadına baxdılar. Sonra şagirdlər “Bitki fiziologiyası və biotexnologiya” şöbəsinin laboratoriyasında oldular. Şöbənin müdiri, b.ü.e.d. Tofiq Allahverdiyev onları laboratoriyada aparılan tədqiqat işlərlə, fəaliyyət istiqamətlərilə tanış etdi. Həmçinin səfər müddətində şagirdlər “Torpaq və bitki analizləri” laboratoriyasında da oldular. Sonda Robot-texnika mühəndislik akademiyasının müəllimləri institutun direktoru Cavanşir Təlaiyə və onun rəhbərlik etdiyi bütün kollektivə minnətdarlıqlarını bildirdilər. Sonda xatirə şəkili çəkildi.

The pupils of Summer School of “Azerbaijan Robotics Engineering Academy" Have an excursion in the Institute of Research Institute of Crop Husbandry
On 12.07.2018, pupils of the Summer School of the "Robotics and Engineering Academy" visited the Agricultural Institute. The purpose of the pupils' visit to our institute was to use their scientific knowledge in the form of a model in the Olympics. Nizami Hummatov, Deputy Director of the Institute for Scientific Affairs welcomed the students with their care and attention. Later, the students visited the museum, reflecting the scientific activity of Jalal Aliyev, Academician of Research Institute of Crop Husbandry. Here are acquainted with the laboratory equipment used by Dr. Aliyev during his internships, his participation in exhibitions and conferences in the republic and abroad, meeting with foreign guests, laboratory work conditions at Gusarchay Regional Experimental Station and other types of wheat varieties caused the pupils' interest. The pupils also paid special attention to the scientific-research work carried out at the Laboratory of Grain Quality. The information on laboratory equipment, workflow, quality, etc. was given by Gatiba Hasanova, Head of Laboratory, and Doctor of Agrarian. They tasted the bread prepared by wheat varieties of Research Institute of Crop Husbandry. Then the pupils visited the Laboratory of Plant Physiology and Biotechnology. Tofig Allahverdiyev, Head of Department, Doctor on Biology Sciencies acquainted them with the research works carried out in the laboratory. During the visit, pupils also visited the Laboratory of Soil and Plant Analysis. At the end, the teachers of the Academy of Robotics and Engineering expressed their gratitude to the director of the institute Javanshir Talaya and all the staff he led. At the end, a memorial picture was taken.