Aqrar Elm və İnformasiya Məsləhət Mərkəzinin əməkdaşlarının Əkinçilik İnstitutunun təcrübə sahələrinə monitorinqi
20.07.2018-ci il tarixində Kənd Təsərrfatı Nazirliyinin Aqrar Elm və İnformasiya Məsləhət Mərkəzinin baş direktorunun 1-ci müavini Eldar Kosayev və AEİMM-in şöbə müdiri Şükür Əhmədov Əkinçilik Elmi Tədqiqat İnstitutunun Abşeron Yardımçı Təcrübə Təsərrüfatında yerləşən təcrübə sahəsinə baxış keçirdilər. İlk növbədə “Yem bitkilərinin genofondunun yaradılması, stress amillərinə davamlı, keyfiyyətli və məhsuldar formaların seçilməsi, yeni sortların yaradılması, ilkin toxumçuluğun təşkili və tətbiqi” mövzusunda qoyulan yonca təcrübələrinə baxış keçirildi.  Mövzuda icraçı olan Əkinçilik  ET İnstitunun İstehsalat üzrə direktor müavini A.Zamanov görülən işlər barədə geniş məlumat verərək, son dövrlər yaradılan sortları qeyd etdi. Daha sonra manitorinq qrupu “Davamlı əkinçilik və bitki diversifikasiyası” şöbəsinin “Azərbaycan Respublikası şəraitində dənli və yeni bitkilərin becərilməsinin torpaq münbitliyinin idarə olunmasının elmi və praktiki əsaslarının öyrənilməsi” mövzusunda qoymuş təcrübə haqqında şöbənin elmi işçisi Zahidə Abdullayeva təcrübə haqqında geniş məlumat verərək 3 tarlalı (buğda, soya, qarğıdalı) növbəli əkin sisteminin fasiləsiz əkinlə müqaisəli şəkildə şərh etdi və növbəli əkin sisteminin üstünlüklərini qeyd etdi. Manitorinq qrupu instititun təcrübə sahələrində toplanmış dənli və dənli-paxlalı bitkilərin dərzlərinin döyülməsi ilə tanış oldu. Baxışın sonunda nümayəndələr “Qarğıdalı proqramı” üçün qoyulmuş təcrübəyə, “Bitki Seleksiyası”  şöbəsinin buğda bitkisinin yaravizasiya müddətinin öyrənilməsinə, eyni zamanda “Yemlərin texnologiyası və zootexniki qiymətləndirilməsi” laboratoriyasının yem bitkilərindən ibarət təcrübə sahələrinə baxış keçirdilər. Hər bir təcrübə sahəsində müvafiq icraçılar təcrübənin məqsədi və gözlənilən nəticələr haqqında məlumat verdi.

Monitoring of Agrarian Science and Information Counseling Center staff at the Research Institute of Crop Husbandry Experience Areas
On 20.07.2018, first Deputy Director General of the Agrarian Science and Information Advisory Center of the Ministry of Agriculture Eldar Kosayev and head of ASIAC department Shukur Ahmedov visited the Absheron Assistance Experience Department of the Research Institute of Crop Husbandry. First of all, the clover experiments on the topic "Creation of gene pool of feed crops, selection of resistant to stress factors, selection of high quality and efficient forms, creation of new varieties, organization and application of seeds" were viewed. Mr. Zamanov, Deputy Director for Production at the Institute of Resesarch Institute of Crop Husbandry, spoke about the work done recently and highlighted the varieties created recently. Later, Zahida Abdullayeva, gave more information about the experience of "Sustainable Agriculture and Plant Diversification" section on "Study of scientific and practical bases of management of soil fertility in cultivation of grain and new plants in the conditions of Azerbaijan" and Interpreted 3 crops (wheat, soybean, corn) alternate crop rotation system continuously and highlighted the advantages of a rotating sowing system. At the end of the review, the delegates reviewed the experience of the Corn Program, and studied the study of the duration of the plant selection of the Plant Selection and at the same time the experimental fields of feedstuffs from the Laboratory of Feed Technology and Zootechnical Assessment viewed.