Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu tərəfindən Ağstafa rayonunda təlim seminarı keçirilmişdir
23 iyul 2018-ci il  tarixdə Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu tərəfindən institutun Ağstafa rayonunda yerləşən Ağstafa Yardımçı Təcrübə Təsərrüfatında «Yem bitkilərindən (yonca, xaşa) yüksək və keyfiyyətli məhsul alınmasını təmin edən becərmə texnologiyası» mövzusunda təlim seminarı keçirilmişdir.
Seminarı açan Azərbaycan Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktor müavini Atif Zamanov ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin ölkə iqtisadiyyatının mühüm bir sahəsi olan qeyri-neft sektorunun inkişafında, eləcə də əhalinin məşğulluq səviyyəsinin yüksəldilməsində mühüm rol oynayan kənd təsərrüfatının dinamik və dayanıqlı inkişafına göstərdiyi böyük qayğıdan və Strateji Yol Xəritəsində bu sahənin inkişafının prioritet istiqamətlərindən  danışdı. Elmi əsaslandırılmış dövlət proqramları, regionların sosial-iqtisadi inkişafı sahəsində görülən tədbirlər, kənd təsərrüfatı və onun emal məhsullarının istehsalının artırılması, kənd yerlərində əhalinin rifah halını xeyli yaxşılaşdırmağa imkan verən elmi təminatın daha da yaxşılaşdırılması üçün institut tərəfindən görülən tədbirlər barədə məlumat verdi.
Ağstafa rayon Kənd Təsərrüfatı İdarəsinin rəisi Elvin Mustafayev seminar iştirakçılarını salamlayaraq respublikamızda aqrar sahənin son dövrlərdə inkişafından, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin bu sahəyə olan diqqət və qayğısından ətraflı danışdı. Son illər rayon ərazisində heyvandarlığın inkişafı üçün həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verdi və heyvandarlığın yem bazasının möhkəmləndirilməsində bu seminarında xüsusi əhəmiyyəti olacağını qeyd etdi.
Seminarın proqramına uyğun olaraq Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktor müavini Atif Zamanov «Becərmə texnologiyalarının yonca bitkisin məhsuldarlığına və məhsulun keyfiyyətinə təsirinin elmi əsasları»,   Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun şöbə müdiri Rasib Zeynalov «Becərmə texnologiyalarının xaşa bitkisin məhsuldarlığına və məhsulun keyfiyyətinə təsirinin elmi əsasları», Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun laboratoriya müdiri Sevil Abbasquliyeva «Yem bitkilərinin (yonca və xaşa) calım müddətinin, otun qurudulması və saxlanması üsullarının onun keyfiyyətinə və qidaliliğina təsiri»,  Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Ümumi işlər üzrə direktor müaviniŞikar Əhmədov«Yem bitkilərinin becərmə texnalogiyası» mövzusunda çıxış etmişlər. Ağstafa Yardımçı Təcrübə Təsərrüfatının müdiri Vüqar Rəhimov«Ağstafa YTT-də aparılan tədqiqat işləri haqqında»  Təsərrüfatın elmi əməkdaşları Nazilə Əhmədova və Valeh Həsənov isə YTT-də qoyulan təcrübələr haqqında tarla şəraitində ətraflı məlumatlar vermişlər.
Müzakirələr zamanı seminar iştirakçılarının sualları müvafiq qaydada cavablandırılmış və onlara  yonca və xaşa bitkilərinin becərilməsi, vaxtında itkisiz  biçilməsi, tədarükü və saxlanması barədə praktiki bilgilər verilmişdir.

НИ Институт Земледелия провел тренинг-семинар в Агстафинском районе
23 июля 2018 года НИ Институт Земледелия провел в Агстафинском Подсобном Опытном Хозяйстве тренинг-семинар на тему «Технология посева, обеспечивающая получение  высокого и качественного урожая кормовых растений (клевер, эспарцет)».
Семинар открыл заместитель директора НИ Института Земледелия Атиф Заманов, который рассказал об огромной заботе Президента АР Ильхама Алиева о развитии не нефтяного сектора и  динамическом развитии сельского хозяйства, а также о приоритетных направлениях развития в  «Стратегической дорожной карте». На семинаре была дана информация о научно обоснованной государственной программе, о мероприятиях, реализованных в области социально-экономического развития  регионов, сельском хозяйстве, а также о мероприятиях реализованных Институтом Земледелия. Начальник Управления Сельского хозяйства Агстафинского района Эльвин Мустафаев поприветствовав участников семинара, рассказал о развитии аграрного сектора в республике за последний период, а также о внимании и заботе Президента АР Ильхама Алиева о данном секторе. Он дал расширенную информацию о реализованных проектах для развития животноводства в районе и о важности проведения данного семинара в укреплении кормовой базы животноводства.
Соответственно программе семинара заместитель директора НИ Института Земледелия Атиф Заманов выступил с докладом на тему «Научная основа влияния посевной технологии на урожайность и качество клевера», заведующий отделом НИ Института Земледелия Расиб Зейналов выступил с докладом на тему «Научная основа влияния посевной технологии на урожайность и качество эспарцета», заведующий лабораторией НИ Института Земледелия Севиль Аббасгулиева выступила с докладом на тему «Влияние периода кошения, сушки и методов хранения на качество и питательность кормовых растений (клевер, эспарцет)», заместитель директора по общим делам НИ Института Земледелия Шикар Ахмедов выступил с докладом на тему «Технология посева кормовых растений». Далее директор Агстафинского Подсобного Опытного Хозяйства Вугар Рагимов дал расширенную информацию о проведенных исследовательских работах, научные сотрудники хозяйства Назиля Ахмедова и Валех Гасанов рассказали о поставленных опытах в полевых условиях.