Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu tərəfindən Ağstafa rayonunda təlim seminarı keçirilmişdir
23 iyul 2018-ci il  tarixdə Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu tərəfindən institutun Ağstafa rayonunda yerləşən Ağstafa Yardımçı Təcrübə Təsərrüfatında «Yem bitkilərindən (yonca, xaşa) yüksək və keyfiyyətli məhsul alınmasını təmin edən becərmə texnologiyası» mövzusunda təlim seminarı keçirilmişdir.
Seminarı açan Azərbaycan Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktor müavini Atif Zamanov ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin ölkə iqtisadiyyatının mühüm bir sahəsi olan qeyri-neft sektorunun inkişafında, eləcə də əhalinin məşğulluq səviyyəsinin yüksəldilməsində mühüm rol oynayan kənd təsərrüfatının dinamik və dayanıqlı inkişafına göstərdiyi böyük qayğıdan və Strateji Yol Xəritəsində bu sahənin inkişafının prioritet istiqamətlərindən  danışdı. Elmi əsaslandırılmış dövlət proqramları, regionların sosial-iqtisadi inkişafı sahəsində görülən tədbirlər, kənd təsərrüfatı və onun emal məhsullarının istehsalının artırılması, kənd yerlərində əhalinin rifah halını xeyli yaxşılaşdırmağa imkan verən elmi təminatın daha da yaxşılaşdırılması üçün institut tərəfindən görülən tədbirlər barədə məlumat verdi.
Ağstafa rayon Kənd Təsərrüfatı İdarəsinin rəisi Elvin Mustafayev seminar iştirakçılarını salamlayaraq respublikamızda aqrar sahənin son dövrlərdə inkişafından, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin bu sahəyə olan diqqət və qayğısından ətraflı danışdı. Son illər rayon ərazisində heyvandarlığın inkişafı üçün həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verdi və heyvandarlığın yem bazasının möhkəmləndirilməsində bu seminarında xüsusi əhəmiyyəti olacağını qeyd etdi.
Seminarın proqramına uyğun olaraq Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktor müavini Atif Zamanov «Becərmə texnologiyalarının yonca bitkisin məhsuldarlığına və məhsulun keyfiyyətinə təsirinin elmi əsasları»,   Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun şöbə müdiri Rasib Zeynalov «Becərmə texnologiyalarının xaşa bitkisin məhsuldarlığına və məhsulun keyfiyyətinə təsirinin elmi əsasları», Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun laboratoriya müdiri Sevil Abbasquliyeva «Yem bitkilərinin (yonca və xaşa) calım müddətinin, otun qurudulması və saxlanması üsullarının onun keyfiyyətinə və qidaliliğina təsiri»,  Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Ümumi işlər üzrə direktor müaviniŞikar Əhmədov«Yem bitkilərinin becərmə texnalogiyası» mövzusunda çıxış etmişlər. Ağstafa Yardımçı Təcrübə Təsərrüfatının müdiri Vüqar Rəhimov«Ağstafa YTT-də aparılan tədqiqat işləri haqqında»  Təsərrüfatın elmi əməkdaşları Nazilə Əhmədova və Valeh Həsənov isə YTT-də qoyulan təcrübələr haqqında tarla şəraitində ətraflı məlumatlar vermişlər.
Müzakirələr zamanı seminar iştirakçılarının sualları müvafiq qaydada cavablandırılmış və onlara  yonca və xaşa bitkilərinin becərilməsi, vaxtında itkisiz  biçilməsi, tədarükü və saxlanması barədə praktiki bilgilər verilmişdir.

A training seminar was held in Agstafa district by the Research Institute of Crop Husbandry
A training seminar on "The technology of cultivation, which provides high and quality crops from the food crops (Alfalfa, sainfoin)”was held in Agstafa district by the Research Institute of Crop Husbandry.
Atif Zamanov, Deputy Director of the Research Institute of Crop Husbandry, who opened the seminar, underlined the great care shown by President Ilham Aliyev on dynamic and sustainable development of agriculture, which plays an important role in the development of the non-oil sector, an important area of the country's economy. He provided information on scientifically grounded state programs, measures taken in the field of socio-economic development of the regions, increasing the production of agriculture and its processing products, and the measures taken by the institute on further improve the scientific provision that will significantly improve the well-being of the rural population.
Elvin Mustafayev, Head of Agstafa District Agriculture Department welcomed the seminar participants and spoke about the recent development of agrarian sector in our republic and the attention and care of President Ilham Aliyev on this area. He informed about the projects implemented for the development of animal husbandry in the region in recent years and noted the importance of animal husbandry in this workshop in strengthening the feed bases.
Elvin Mustafayev, Head of Agstafa District Agriculture Department welcomed the seminar participants and spoke about the recent development of agrarian sector in our republic and the attention and care of President Ilham Aliyev on this area. Atif Zamanov, Deputy Director of the Research Institute of Crop Husbandry, delivered a speech on the theme "Scientific bases of the impact of cereal crops on the productivity and product quality of the plant"; Rasib Zeynalov, head of department of Research Institute of Crop Husbandry, made a presentation on the theme "Scientific bases of the impact of cereal crops on the productivity of crops and quality of crops"; Sevil Abbasquliyeva, Laboratory Director of the Research Institute of Crop Husbandry, delivered a speech on the topic "Effects of drying and storage methods of (clover and hay) on its quality and nutritional value of feed crops "; Shikar Ahmadov, Deputy Director on general works of the Research Institute of Crop Husbandry, spoke on the topic of "Technology of crop cultivation". Vugar Rahimov, Head of Agstafa AEF Department, gave detailed information on field experiments Agstafa AEF research work.