Əkinçilik ET İnstitutunun direktoru Türkiyə Respublikasında keçirilən Payızlıq Buğdanın Yaxşılaşdırılmasına həsr edilmiş illik toplantıda iştirak etdi
Əkinçilik ET İnstitutunun direktoru Cavanşir Təlai cari ilin 21-24 yanvar tarixlərində təsisçiləri Türkiyə Respublikasının Kənd Təsərrüfatı və Meşə Nazirliyi, CİMMYT və İCARDA olan “Payızlıq Buğdanın Yaxşılaşdırılması üzrə Beynəlxalq Proqramı”nın (İWWİP) illik toplantısında iştirak etdi. Toplantı Türkiyə Respublikasının Şanlıurfa şəhərində Güney Anadolu Kənd Təsərrüfatı Tədqiqatları İnstitutunda keçirildi. Proqramın əsas məqsədi Mərkəzi və Qərbi Asiya regionu üçün payızlıq və fakultativ buğdanın genetik materiallarını yaxşılaşdırmaq və inkişaf etdirməkdir. Həmçinin bu proqram müstəqil şəkildə dünyadakı seleksiya proqramları ilə buğdanın genetik materiallarının mübadiləsində də yaxından iştirak edir. Əkinçilik ET İnstitutu 20 ildən artıqdır ki, İWWİP proqramı çərçivəsində buğdanın seleksiyası istiqamətində müştərək tədqiqatlarını davam etdirir. Bu ilki hesabat toplantısı da İWWİP proqramı çərçivəsində ayrı-ayrı ölkələrdə 2018-ci ildə aparılmış seleksiya işlərinə və əldə edilmiş nəticələrə həsr edilmişdir. Toplantıda Azərbaycan, Qazaxıstan, Tacikistan və Türkiyənin 20-dən artıq tədqiqat müəssisəsini təmsil edən 58 buğda tədqiqatçısı iştirak edirdi. Tədbiri giriş sözü ilə açan Türkiyə Respublikasının Kənd Təsərrüfatı və Meşə Nazirliyinin Kənd Təsərrüfatı və Siyasətlər Baş İdarəsinin (TAGEM) “Tarla bitkiləri” şöbəsinin rəhbəri Həsən Gezginç tədbirin keçirilməsinin əhəmiyyətinə, İWWİP proqramının Mərkəzi və Qərbi Asiya regionuna uyğun payızlıq və fakultativ buğdaların seleksiyası üçün Türkiyənin fərqli aqro-ekoloji şəraitlərindən faydalanmasına, suvarma və quraq dəmyə bölgələr üçün genetik materialların yaradılmasındakı roluna toxundu. Tədbirin proqramına uyğun olaraq Bəhri Dağdaş Uluslar Arası Tarımsal Araşdırma İnstitutunun direktoru, İWWİP proqramının Türkiyə üzrə əlaqələndiricisi Fatih Özdemir, İWWİP-nin CİMMYT üzrə əlaqələndiricisi Aleksey Morqunov, İWWİP-nin İCARDA üzrə əlaqələndiricisi Mesut Keser öz çıxışlarında proqramın əhəmiyyətinə, institutların 2018-ci ildə əldə etdikləri nəticələrə, beynəlxalq pitomniklərin sortların yaradılmasındakı roluna, beynəlxalq əməkdaşlığın güclənməsinə, 2019-cu il üçün tədqiqat istiqamətlərinə və qarşıda duran vəzifələrə ətraflı toxundular. Sonra hər bir tədqiqat müəssisəsinin İWWİP proqramı çərçivəsində 2018-ci ildə aparılmış tədqiqat işləri və əldə edilmiş elmi nəticələr haqqında ölkə təqdimatları oldu. Əkinçilik ET İnstitutunun direktoru Cavanşir Təlainin “İWWİP proqramı çərçivəsində 2017-2018-ci vegetasiya ilində Azərbaycanda aparılmış seleksiya işlərinin nəticələri”nə dair təqdimatı oldu. O, çıxışında Azərbaycanda kənd təsərrüfatı təyinatlı torpaqların strukturuna, ölkədə son beş ildə buğdanın əkin sahəsi və təsərrüfat göstəriciləri, mövcud problemlər, aparılan tədqiqatların məqsədi və prioritetləri, 1995-ci ildən başlayaraq Əkinçilik İnstitutu tərəfindən beynəlxalq mərkəzlərdən introduksiya olunan dənli bitkilərin rüşeym plazması, rayonlaşmış və sınağa təqdim edilmiş müştərək buğda sortları, respublikanın suvarma və dəmyə bölgələrində İWWİP proqramı çərçivəsində aparılan tədqiqatlar nəticəsində seçilmiş perspektiv xətlərin biometrik göstəriciləri, keçirilmiş birgə tədbirlər haqqında ətraflı məlumat verdi. Azərbaycanda buğdanın seleksiyası sahəsində əldə edilmiş nailiyyətlər tədbir iştirakçıları tərəfindən yüksək dəyərləndirildi. Tədbirin sonunda İWWİP proqramı çərçivəsində 2019-cu ildə aparılacaq tədqiqatların və keçiriləcək tədbirlərin iş planı müzakirə edildi. Tədbirin gedişində Əkinçilik ET İnstitutunun Türkiyə Respublikasının Adanadakı Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma İnstitutu, Konyadakı Bahri Dağdaş Uluslar Arası Tarımsal Araştırma İnstitutu və Əskişəhərdəki Tarımsal Araştırma İnstitutu ilə birgə əməkdaşlıq haqqında müqavilələrin bağlanılması və bununla bağlı Azərbaycana səfər etmələri barədə razılığa gəlindi.

Директор НИ Института Земледелия принял участие в ежегодном собрании по улучшению озимой пшеницы в Турции
С 21 по 24 января текущего года директор НИ Института Земледелия Джаваншир Талаи принял участие в ежегодном собрании «По улучшению озимой пшеницы» (İWWİP), учредителями которого являются Министерство сельского хозяйства и сельских дел Турецкой Республики, СИММИТ и ИКАРДА. Встреча прошла в Сельскохозяйственном научно-исследовательском институте Южной Анатолии в Шанлыурфе (Турция). Основной целью программы является улучшение и развитие генетического материала осенней и факультативной пшеницы для региона Центральной и Западной Азии. Также эта программа тесно связана с обменом генетического материала пшеницы с селекционными программами, существующими в мире. НИ Институт Земледелия проводит совместные исследования по селекции пшеницы в рамках программы «İWWİP» более 20 лет. В этом году отчетная встреча была также посвящена селекционным работам  и их результатам, проводимых в 2018 году в разных странах в рамках программы «İWWİP». На встрече присутствовали 58 исследователей пшеницы, представляющие более 20 исследовательских институтов из Азербайджана, Казахстана, Таджикистана и Турции. Мероприятие вступительным словом открыл, заведующий отделом «Полевые растения» Управления сельского хозяйства (TAGEM) Министерства сельского хозяйства и сельских дел Турецкой Республики Гасан Гезгинч, который подчеркнул важность проведения данного мероприятия, а также отметил о пользовании отличительными агро-экологическими условиями Турции для селекции озимой и факультативной пшеницы соответствующей Центральной и Западной Азии в рамках программы «İWWİP», рассказал о создании генетических материалов для орошаемых и богарных зон. Согласно программе мероприятия, директор Международного института сельскохозяйственных исследований Бахри Дагдаш, координатор программы «İWWİP» по Турции Фатих Оздемир, координатор «İWWİP» по  CİMMYT Алексей Моргунов, координатор «İWWİP» по ИКАРДА Месут Кесер в своих выступлениях подчеркнули важность программы, затронули вопросы касательно результатов, полученных в 2018 году, роли международных питомников в создании сортов, укрепления международного сотрудничества, направления исследований на 2019 год и т.д. Затем были представлены доклады каждого исследовательского учреждения об исследовательских работах и полученных научных результатах, проведенных в 2018 году в рамках программы «İWWİP». Директор НИ Института Земледелия Джаваншир Талаи выступил с докладом на тему «Результаты селекционных работ в Азербайджане в 2017-2018 годах в рамках программы «İWWİP»». В своем выступлении он дал расширенную информацию о структуре сельскохозяйственных земель в Азербайджане, посевных участках пшеницы и сельскохозяйственных показателях в стране за последние пять лет, текущих проблемах, целях и приоритетах исследований, плазме зародыша зерновых растений, интродуцированных из Международных центров со стороны НИ Института Земледелия начиная с 1995 года, о районированных совместных пшеничных сортах, представленных для испытаний, биометрических  показателях отдельных перспективных линий, отобранных в результате исследований, проведенных в рамках программы IWWIP в орошаемых и богарных районах республики. Достижения в области селекции пшеницы в Азербайджане были высоко оценены участниками мероприятия. В конце мероприятия был обсужден план работы исследований и мероприятий, которые будут проведены в 2019 году в рамках программы İWWİP. В ходе мероприятия было достигнуто соглашение о заключении договора о сотрудничестве Научно исследовательского института Земледелия с Научно-исследовательским институтом Догу Акдениз в Адане, Международным институтом сельскохозяйственных исследований имени Бахри Дагдаша в Конье и Институтом сельскохозяйственных исследований в Эскишехире.