Kürdəmirdə “Məhsuldarlığın yüksəldilməsində innovativ texnologiyaların rolu”na həsr edilmiş elmi-praktiki konfrans keçirilib
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzinin təsdiqlənmiş tədbirlər planına uyğun olaraq Kürdəmirdə Əkinçilik, Bitki Mühafizəsi və Texniki Bitkilər Elmi-Tədqiqat İnstitutları və Kürdəmir Regional Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə cari ilin 22 fevral tarixində “Məhsuldarlığın yüksəldilməsində innovativ texnologiyaların rolu” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib. Konfransda alim və mütəxəssislərlə yanaşı fermerlər, kənd təsərrüfatı məhsul istehsalçıları iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə açan Kürdəmir Dövlət Aqrar İnkişaf Mərkəzinin direktoru Mətləb Kərimov Kürdəmir rayonunun ölkənin ümumi kənd təsərrüfatı məhsulunun istehsalındakı payı, rayonun kənd təsərrüfatının inkişafında rol oynayan prioritet istiqamətlər, cari təsərrüfat ilində payızlıq taxıl əkinlərin mövcud vəziyyəti, qarşıda duran vəzifələr barədə konfrans iştirakçılarına məlumat verib. Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzinin Aqrar Tədqiqatlar Şöbəsinin müdiri Pərviz Cəfərov konfransın işini fermerlərin maarifləndirilməsi baxımından yüksək dəyərləndirdi və fermerləri mövzu ətrafında aparılacaq müzakirələrdə daha fəal iştirak etmələrini arzuladı.
Sonra çıxış edən Əkinçilik Elmi-Tədqiat İnstitutunun direktoru Cavanşir Təlai konfransın məqsədi, kənd təsərrüfatının ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunmasında əhəmiyyəti, aqrar sektorda innovativ texnologiyaların iqtisadi cəhətdən səmərəli rəqabətqabiliyyətli kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalında rolu, institutun bu sahədə apardığı tədqiqat işlərinin nəticələri haqqında danışıb. Bitki Mühafizəsi və Texniki Bitkilər Elmi-Tədqiat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini Sahib Cabbarov təmsil olunduğu institutda bitki mühafizəsi sahəsində ayrı-ayrı prioritet istiqamətlər üzrə aparılan elmi-tədqiqat işləri, onların nəticələri, fermerlərlə qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələri, innovativ texnologiyaların dünya kənd təsərrüfatının yaxın əlli ildə qarşılaşacağı problemlərin həll olunmasındakı rolu, Əkinçilik ET İnstitutunun direktor müavini Atif Zamanov qlobal iqlim dəyişmələri fonunda institutda müxtəlif bitkilər üzrə aparılan seleksiya və toxumçuluq işlərinin nəticələri, Kürdəmir Regional Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzinin direktoru Zeydulla Zeynalov, Əkinçilik Elmi-Tədqiat İnstitutunun Kürdəmir Təcrübə Sınaq Stansiyasının direktoru Saday Məmmədov rəhbərlik etdikləri müəssisələrin qarşısında duran vəzifələr, fermerlərin maarifləndirilməsi ilə əlaqədar aparılan informasiya məsləhət xidmətləri, cari ildə keçiriləcək tədbirlər haqqında ətraflı məlumat veriblər.
Konfransda Əkinçilik Elmi-Tədqiat İnstitutunun Davamlı əkinçilik və bitki diversifikasiyası şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Sevindik Dünyamalıyev “Dənli bitkilərdən yüksək keyfiyyətli məhsul alınmasını təmin edən innovativ resursmühafizəedici texnologiyaların üstünlükləri”, Torpaq və bitki analizləri laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi Yasin Kərimov “Dəqiq əkinçilik-kənd təsərrüfatında müasir innovativ texnologiyadır”, Bitki Mühafizəsi və Texniki Bitkilər Elmi-Tədqiat İnstitutunun şöbə müdiri Kazım Hüseynov “Kartofçuluqda inteqrir mübarizə tədbirləri”, böyük elmi işçisi Ceyhun İbrahimov “Ətraf mühitin çirklənməsində pestisidlərin rolu” mövzularında təqdimatlarla çıxış ediblər. Konfrans iştirakçılarının böyük marağına səbəb olan bu təqdimatlarda yeni resursmühafizəedici tirəyə səpin texnologiyası, dəqiq əkinçilik, onların üstünlükləri və məhsuldarlığın artırılmasındakı rolu, inteqrir mübarizə tədbirlərinin əhəmiyyəti haqqında məlumatlar yer alıb.

В Кюрдамире прошла научно-практическая конференция на тему «Роль инновационных технологий в повышении производительности»
22 февраля 2019 года в соответствии с утвержденным планом мероприятий  Аграрного научно-инновационного центра Министерства сельского хозяйства в Кюрдамире прошла научно-практическая конференция на тему «Роль инновационных технологий в повышении производительности». Конференция прошла при совместной организацией НИ Институтами Земледелия, Охраны растений и технических культур, а также Кюрдамирским региональным Аграрным научно-инновационным центром. В конференции наряду с учеными и специалистами, приняли участие также фермеры и производители сельскохозяйственных культур.
Конференцию открыл вступительным словом директор Кюрдамирского государственного центра аграрного развития Метлеб Керимов, который проинформировал участников конференции о роли Кюрдамирского региона в производстве общей сельскохозяйственной продукции страны, приоритетных направлениях региона в развитии сельского хозяйства, существующем состоянии посевов озимой пшеницы в текущем сельскохозяйственном году и предстоящих задачах. Далее выступил заведующий отделом аграрных исследований Центра аграрной науки и инноваций Парвиз Джафаров, который высоко оценил работу конференции с точки зрения обучения фермеров и пожелал им более активного участия в дискуссиях, которые будут проходить по этой теме.
Далее слово было передано директору НИ Института Земледелия Джаванширу Талаи, который рассказал о целях конференции, важности сельского хозяйства в обеспечении продовольственной безопасности страны, роли инновационных технологий в аграрном секторе в производстве экономически эффективной сельскохозяйственной продукции, а также о результатах исследований института в этой области.
Заместитель директора по научным работам НИ Института защиты растений и технических культур Сахиб Джаббаров дал расширенную информацию о проводимых научно-исследовательских работах в области охраны растений, их результатах, взаимном сотрудничестве, заместитель директора НИ Института Земледелия Атиф Заманов дал информацию о результатах проводимых селекционных и семеноводческих программах, директор Кюрдамирского Регионального Аграрного научно-инновационного Центра Зейдулла Зейналов, директор Кюрдамирской Опытной Станции НИ Института Земледелия Садай Мамедов дали информацию о предстоящих задачах и мероприятиях в текущем году, а также о консультационно-информационных услугах предоставляемых фермерам.
Далее с докладами выступили ведущий научный сотрудник отдела устойчивого земледелия и диверсификации растений НИ Института Земледелия Севиндик Дунямалыев, ведущий научный сотрудник лаборатории анализа земель и растений Ясин Керимов, заведующий отделом НИ Института защиты растений и технических культур Казым Гусейнов,  старший научный сотрудник Джейхун Ибрагимов.