Əkinçilik ET İnstitutunda “Bitkilərin stres amillərə tolerantlığının tədqiqi metodları və onların seleksiyada tətbiqi” mövzusunda növbəti elmi seminar keçirildi
15.04.2019 tarixində Əkinçilik ET İnstitutunda elmi seminar keçirildi. Seminarı institutun elmi işlər üzrə direktor müavini Nizami Hümmətov açdı. O, bildirdi ki, perspektivli gənc kadrların elmə maraq göstərməsi və müasir dövrün tələblərinə cavab verməsi onun gələcəyə daima nikbin baxmasına səbəb olur. N. Hümmətov  həmçinin gənc alimlərə həmişə dəstək olmağa hazır olduğunu diqqətə çatdırdı. Çıxış nitqindən sonra o, sözü institutun “Bitki seleksiyası”şöbəsinin kiçik elmi işçisi  Aysel Labazanovaya verdi. A.Labazanova “Bitkilərin stres amillərə tolerantlığının tədqiqi metodları və onların seleksiyada tətbiqi” mövzusunda təqdimatla çıxış edərək, bitkilərdə stres, stres amilləri və onun formaları, bitki orqanizmlərinə stres amillərin təsiri, bitkilərin stres amillərə tolerantlığı, bitkilərin  stres amillərə tolerantlığının tədqiqi metodları, bitkilərdə stres amillərə tolerantlıq metodlarının seleksiyada tətbiqi haqqında seminar iştirakçılarına maraqlı məlumatlar çatdirdı. Sonra mövzu ətrafında elmi müzakirələr aparıldı. Suallar ətraflı olaraq cavablandırıldı. Seminar işini müvəffəqiyyətlə  başa vurdu.

В Научно-Исследовательском Институте Земледелия состоялся очередной научный семинар на тему «Методы изучения толерантности растений к стрессовым факторам и их применение в селекции»
15.04.2019 числа в Научно-Исследовательском Институте Земледелия состоялся научный семинар. Семинар вступительным словом открыл заместитель директора по научным работам института Низами Гумматов. Он отметил, что перспективные молодые кадры, заинтересованные наукой и отвечающие современным требованиям, заставляют его с оптимизмом смотреть в будущее. Н. Гумматов также отметил, что он всегда готов поддержать молодых ученых.
После выступления он передал слово младшему научному сотруднику отдела «Селекция растений» Айсель Лабазановой. А.Лабазанова выступила с докладом на тему «Методы изучения толерантности растений к стрессовым факторам и их применение в селекции» в котором дала расширенную информацию о факторах стресса и их формах, влияниях фактора стресса в растительных организмах, толерантности растений к стрессовым факторам, методах исследования толерантности растений к факторам стресса, о применении методов толерантности стрессовых факторов растений в процессе селекции.