Azərbaycanda BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) layihəsi həyata keçirilir
BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) tərəfindən ölkəmizdə «Azərbaycanda meşə sahəsi üzrə bilik çərçivəsinin möhkəmləndirilməsi üçün meşə ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi və monitorinqi (GCP/AZE/007/GFF)» layihəsi həyata keçirilir. Layihə çərçivəsində FAO-nun Azərbaycandakı Tərəfdaşlıq və Əlaqələndirmə ofisi ilə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutu arasında «Ağdaş və Zərdab rayonlarında otlaqların bərpası tədbirləri» mövzusunda müqavilə bağlanıb. Müqaviləyə əsasən Əkinçilik ET İnstitutu layihənin bir komponenti olan meşəətrafı ərazilərdə otlaqlarda yaxşılaşdırma işlərinin aparılmasını öz öhdəsinə götürüb. Bu məqsədlə Ağdaş rayonunun Ərəbşəki və Otmanoba kəndlərinin hər birində 50 ha olmaqla (cəmi 100 ha) otlaq sahələrində yaxşılaşdırma işləri aparıb. Layihənin başa çatması ilə əlaqədar nəticələrin qiymətləndirilməsi üçün FAO-nun ekspertləri xanım Nelli Dolidze və cənab Ruslan Salmanov layihənin həyata keçirildiyi yerlərdə olublar. Bununla əlaqədar olaraq həmin ekspert qrupu İnstitutda layihə nəticələrini müzakirə edib və gələcək perspektivlər barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüşdə Əkinçilik ET İnstitutunun direktoru Faiq Xudayev, otlaqların bərpası üzrə işçi qrupunun rəhbəri və institutun istehsalat üzrə direktor müavini Atif Zamanov, otlaqların bərpası üzrə layihənin milli eksperti Rasib Zeynalov iştirak ediblər.

A project of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) is implemented in Azerbaijan
The Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) is implemented the project "Assessment and monitoring of forest resources (GCP / AZE / 007 / GFF) to strengthen the knowledge base in the field of forestry in Azerbaijan". Within the framework of the project, an agreement was signed between the FAO Partnership and Coordination Office in Azerbaijan and the  Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture of Azerbaijan on "Measures to restore pastures in Agdash and Zardab districts." . According to the agreement, the Research Institute of Crop Husbandry has undertaken to improve pastures in the forest areas, which is a component of the project. According to the agreement, the Institute of Agriculture ET has undertaken to improve pastures in the forest areas, which is a component of the project. For this purpose, 50 ha (100 ha in total) of pastures were improved in Arabsheki and Otmanoba villages of Agdash region. FAO experts Nellie Dolidze and Ruslan Salmanov visited the project site to assess the results of the project. In this regard, the group of experts discussed the results of the project at the Institute and exchanged views on future prospects. The meeting was attended by Faig Khudayev, Director of the Agricultural Research Institute, Atif Zamanov, Head of the Working Group on Pasture Restoration and Deputy Director for Production, and Rasib Zeynalov, National Expert of the Pasture Restoration Project.