Əkinçilik Elmi-Təqiqat İnstitutunda 20 yanvar faciəsinə həsr edilmiş anım tədbiri keçirilib
Əkinçilik ET İnstitutunda "Qanlı 20 Yanvar" faciəsinə həsr edilmiş anım tədbiri keçirilib. Anım  tədbiri 20 Yanvar şəhidlərinin əziz xatirəsinin 1 dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru Faiq Xudayev 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycan xalqının tarixinə “Qanlı Yanvar faciəsi” kimi daxil olduğunu qeyd edib və sovet dövlətinin hərb siyasətinin həmin gün Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirdiyi bu qətliamı Azərbaycan xalqının tarixində insanlığa qarşı törədilmiş ən ağır cinayət olduğunu vurğulayıb. O, qeyd edib ki, bu faciə zamanı Bakıda və Azərbaycanın rayonlarında 146 nəfər öldürülüb, 744 nəfər yaralanıb, 841 nəfər qanunsuz həbs olunub, 200 ev və mənzil, 80 avtomaşın, o cümlədən təcili yardım maşınları, dövlət əmlakı və şəxsi əmlak məhv edilib. 20 Yanvar hadisəsi nəticəsində SSRİ Konstitusiyası və Azərbaycan SSR Konstitusiyası kobudcasına pozulub, Azərbaycan Respublikasının suverenliyinə zərbə endirilib. Bununla belə, Qanlı 20 yanvar  müstəqilliyimizə gedən yolda xalqımızın şərəf və qəhramanlıq salnaməsi olduğunu bildirib.
Tədbirə qatılan Adana Şərqi Aralıq dənizi Kənd Təsərrüfatı Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru Abdullah Çil çıxış edərək Qanlı Yanvar façiəsi ilə bağlı ürək sözlərini və dərin kədər hissini institutun kollektivinə çatdırıb.
Tədbirdə institutun əməkdaşlarından Yasin Kərimov, Savalan Seyfəddinov, Aytən Qədimova və b. faciə ilə bağlı xatirələrini bölüşüblər.

В НИИ Земледелия состоялось памятное мероприятие, посвященное трагедии «20 Января»
В НИИ Земледелия состоялось памятное мероприятие, посвященное трагедии «20 Января». Мероприятие началось с минуты молчания в память о Шехидах 20 января.
Открывая мероприятие, директор НИИ Земледелия Фаиг Худаев отметил, что трагедия «20 Января» вошла в историю азербайджанского народа как «Кровавая январская трагедия», и подчеркнул, что кровавая расправа, совершенная в этот день советскими военными против азербайджанского народа, является тягчайшим преступлением. в истории азербайджанского народа. Он отметил, что в ходе трагедии в Баку и районах Азербайджана погибли 146 человек, получили ранения 744 человека, было незаконно арестовано 841 человек, уничтожено 200 домов и квартир, 80 автомобилей, в том числе машины скорой помощи, государственные и частные имущества. В результате инцидента 20 января были грубо нарушены Конституция СССР и Конституция Азербайджанской ССР, нанесен ущерб суверенитету Азербайджанской Республики. Однако 20 января — это летопись чести и героизма нашего народа на пути к независимости.
Директор Аданского восточно-средиземноморского научно-исследовательского сельскохозяйственного института Абдулла Чиль, присутствовавший на мероприятии, выразил искренние слова и глубокую скорбь в связи с кровавой январской трагедией.