“Maralfalfa və digər bitkilərin yemçilikdə rolu” mövzusunda onlayn tədbir keçirilib
Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Maralfalfa və digər bitkilərin yemçilikdə rolu” mövzusunda onlayn tədbir keçirilib. Tədbirdə institutun direktoru Faiq Xudayev, “Yemlərin texnologiyası və zootexniki qiymətləndirilməsi” laboratoriyasının müdiri Sevil Abbasquliyeva, “Fructus” şirkətinin direktoru Bəxşi Rasim, Dövlət Toxum Fondundan Alqayıt Hüseynov, Dominikan Respublikasının Semilleros Progreso Maralfalfa S.R.L şirkətinin mütəxəssisi Pedro Alpredo Ricardo Avila və s. heyvandarlıq və yemçilik sahəsində fəaliyyət göstərən fermerlər, sahibkarlar və istehsalçılar iştirak ediblər.
Maralfalfa bitkisi üzrə mütəxəssis P.Alfredo tədbir ərzində maralfalfanın becərilməsi, əhəmiyyəti, satışı və orijinal anac çiliklərin üstünlükləri barədə geniş məlumat verib, yaranan sualları ətraflı şəkildə cavablandırıb.
İnstitutun direktoru F. Xudayev ölkədə yemçiliyin inkişafında heyvanların tam dəyərli yem rasionları ilə yemləndirilməsində maralfalfa bitkisinin mühüm rolu olduğunu vurğulayıb və anac çiliklərin Azərbaycanda əkininin həyata keçirilməsini təklif edib.
Tədbir iştirakçıları maralfalfa bitkisinin əkininin həyata keçirilməsində maraqlı olduqlarını bildiriblər.

An online event on "The role of maralfalfa and other plants in fodder" was held
The event was attended by the director of the institute Faig Khudayev, the head of the laboratory "Feed technology and zootechnical assessment" Sevil Abbasguliyeva, the director of "Fructus" Bakhshi Rasim, the State Seed Fund Algayit Huseynov, the specialist of the Dominican Republic Semilleros Progreso Maralfalfa S.R.L and others Pedro Alpredo Ricardo Farmers, entrepreneurs and producers operating in the field participated.
During the event, P. Alfredo, a specialist in maralfalfa plants, gave detailed information about the cultivation, importance, sale and advantages of original maralfalfa, and answered questions in detail.
The director of the institute F. Khudayev stressed the important role of maralfalfa plant in the development of fodder in the country in feeding animals with full-fledged feed rations and suggested the cultivation of motherwort in Azerbaijan.