Azərbaycan toxum asılılığını azaldacaq
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunda yeni "Modern seleksiya və molekulyar biologiya" laboratoriyası fəaliyyətə başlayıb.
Bunu "APA-Economis"ə institutun direktoru Faiq Xudayev deyib.
Onun sözlərinə görə, laboratoriyanın yaradılmasında əsas məqsəd yeni sortların yaradılması, ölkənin toxuma olan tələbatının daxili imkanlar hesabına qarşılanmasıdır.
"Laboratoriyada əsasən seleksiyadan istifadə etməklə yeni sortlarının yaradılmasını planlaşdırırıq. Bu istiqamətdə işlər Adana Tarımsal Araşdırma İnstitutu ilə birgə həyata keçiriləcək. Məqsədimiz molekulyar səviyyədə elmi tədqiqatların aparılması, qlobal iqlim dəyişkənliyi fonunda dövrün tələblərinə cavab verən yeni buğda, arpa, qarğıdalı, noxud, mərcimək və digər sortların yaradılmasıdır. Hədəfimiz bu laboratoriya nəzdində yeni sortları sürətlə yaradıb, müasir texnologiyalar əsasında istehsalata tətbiq etməkdir", - deyə F. Xudayev əlavə edib.
Qeyd edilib ki, klassik üsullarla yeni sortlarının alınması 15 ilədək başa gəlirsə, laborator şəraitdə innovativ üsulların tətbiqi ilə bu, 3-4 ilə mümkün olacaq.
Laboratoriya Almaniya, ABŞ, Avstriya, Çin, İtaliya istehsalı olan xüsusi biotexnoloji cihazlarla təchiz olunub. Bu cihazların köməyi ilə gələcəkdə institutda müəyyən şəraitdə saxlanılan bitki genetik ehtiyatlarının molekulyar markerlər əsasında pasportlaşdırılması, genetik müxtəlifliyinin analizi, genetik xəritələnməsi və molekulyar seleksiyanın nailiyyətlərindən istifadə etməklə sortlama prosesinin sürətləndirilməsi nəzərdə tutulur.

Azerbaijan will reduce seed dependence
A new laboratory "Modern selection and molecular biology" has been launched at the  Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture.
Director of the institute Faig Khudayev told APA-Economics.
According to him, the main purpose of establishing the laboratory is to create new varieties, to meet the country's demand for tissue at the expense of domestic resources.
"We plan to create new varieties in the laboratory, mainly using selection. Work in this direction will be carried out jointly with the Adana Agricultural Research Institute. Our goal is to conduct scientific research at the molecular level, to create new varieties of wheat, barley, corn, peas, lentils and others that meet the requirements of the time against the background of global climate change. Our goal is to quickly create new varieties at this laboratory and apply them to production on the basis of modern technologies, "Khudayev added.
It was noted that if the purchase of new varieties by classical methods takes up to 15 years, it will be possible in 3-4 years with the application of innovative methods in the laboratory.
The laboratory is equipped with special biotechnological devices made in Germany, USA, Austria, China and Italy. With the help of these devices, it is planned to speed up the sorting process by using the achievements of molecular selection, genetic diversity analysis, genetic mapping and certification of plant genetic resources stored under certain conditions at the institute on the basis of molecular markers.